مدیریت فاضلاب ایمن بیش از یک منبع جایگزین آب ، می تواند به محافظت از اکوسیستم های ما کمک کرده و به ما انرژی ، مواد مغذی و سایر مواد قابل بازیابی را بدهد.

کیفیت خوب آب برای سلامت انسان ، توسعه اجتماعی و اقتصادی و اکوسیستم ضروری است.

با این حال ، با افزایش جمعیت و تخریب محیط های طبیعی ، اطمینان از وجود منابع آب کافی و ایمن برای همه به طور فزاینده ای چالش برانگیز شده است.

به همین دلیل بخش عمده ای از راه حل تولید آلودگی کمتر و بهبود نحوه مدیریت فاضلاب است.

یک اقتصاد دایره ای و در نتیجه پایدارتر ما را ملزم می کند تا برای فاضلاب به دلیل پتانسیل موجود در آن ارزش قائل شویم ، نه اینکه آن را دور بریزیم یا نادیده بگیریم.

چالش ها و فرصت های مدیریت فاضلاب

آب باید در هر قسمت از چرخه استفاده با دقت مدیریت شود. این چرخه شامل:

  • برداشت آب شیرین
  • پیش تصفیه آب
  • توزیع آب
  • استفاده آب
  • جمع آوری فاضلاب

چرخه تصفیه با استفاده از فاضلاب تصفیه شده و بازگشت نهایی آن به محیط ، آماده برداشت برای شروع دوباره چرخه کامل می‌شود.

تکمیل این چرخه با توجه به رشد جمعیت ، تسریع شهرنشینی و توسعه اقتصادی ، مقدار فاضلاب تولید شده و بار کلی آلودگی آن در سطح جهانی در حال افزایش است.

در دسترس بودن منابع آب سالم و کافی ارتباط ناگسستنی با نحوه مدیریت فاضلاب دارد.

افزایش فاضلاب تصفیه نشده ، همراه با رواناب کشاورزی و تخلیه صنعتی ، کیفیت آب را کاهش و منابع آب را در سراسر جهان آلوده کرده است.

در سطح جهان ، ۸۰ درصد فاضلاب بدون تصفیه یا استفاده مجدد به اکوسیستم برمی گردد ، و این در حالی است که حدود ۱.۸ میلیارد نفر از منبع آب آشامیدنی آلوده به مدفوع استفاده می کنند و آنها را در معرض ابتلا به وبا ، اسهال خونی ، تیفوئید و فلج اطفال قرار می دهند.

فاضلاب به غیر از دور ریختن یا نادیده گرفتن ، نقش عمده ای در برآوردن تقاضای رو به افزایش آب در شهرهای سریع توسعه یافته ، افزایش تولید انرژی و توسعه صنعتی و حمایت از کشاورزی پایدار ایفا خواهد کرد.

مدیریت فاضلاب و شهرها

عمدتا در مناطق کم درآمد شهرها و استان‌های کشورهای در حال توسعه ، بخش بزرگی از فاضلاب مستقیماً به نزدیکترین زهکشی سطحی یا کانال زهکشی غیررسمی تخلیه می شود ، حتی گاهی بدون یا با تصفیه بسیار کم این اتفاق می‌افتد.

علاوه بر پساب های خانگی و زباله های انسانی ، بیمارستان ها و صنایع مستقر در شهرها مانند معادن کوچک و گاراژهای موتوری ، اغلب مواد شیمیایی بسیار سمی و زباله های پزشکی را در سیستم فاضلاب می ریزند.


درخصوص تصفیه فاضلاب صنایع دارویی بیشتر بدانیم


حتی در شهرهایی که فاضلاب جمع آوری و تصفیه می شود ، بازده تصفیه ممکن است با توجه به سیستم مورد استفاده متفاوت باشد.

با این حال ، آبی که توسط کارکنان شهرداری برای آبیاری فضاهای سبز یا نظافت خیابان ها استفاده می شود ، نیازی به تصفیه با استاندارد آشامیدنی ندارد.

تصفیه فاضلاب با استاندارد کیفیت آب متناسب با کاربرد مورد نظر ، پتانسیل بازیابی هزینه را افزایش می دهد.

افزایش تقاضای شهری برای آب نیازمند رویکردهای جدیدی در جمع آوری و مدیریت فاضلاب است. در واقع ، فاضلاب مورد استفاده مجدد ممکن است به حل چالش های دیگر از جمله تولید غذا و توسعه صنعتی کمک کند.

مدیریت فاضلاب صنایع

فشارهای اجتماعی و زیست محیطی در سال‌های اخیر منجر به حرکت رو به رشد صنعت برای کاهش فاضلاب و تصفیه آن قبل از تخلیه شده است.

در حال حاضر فاضلاب به عنوان یک منبع بالقوه در نظر گرفته می شود و استفاده از آن یا بازیافت پس از تصفیه مناسب می تواند منافع اقتصادی و مالی را به همراه داشته باشد.

فشارهای اجتماعی و زیست محیطی در سال‌های اخیر منجر به حرکت رو به رشد صنعت برای کاهش فاضلاب و تصفیه آن قبل از تخلیه شده است.

در حال حاضر فاضلاب به عنوان یک منبع بالقوه در نظر گرفته می شود و استفاده از آن یا بازیافت پس از تصفیه مناسب می تواند منافع اقتصادی و مالی را به همراه داشته باشد.

فاضلاب را می توان در خود تجارت یا بین چندین کسب و کار بر اساس صرفه جویی در هزینه و انگیزه‌ی قوی ایکه برای استفاده از فاضلاب داخلی و محلی وجود دارد ،از طریق “همزیستی صنعتی” استفاده کرد.

مشاغل می توانند به طور مستقیم از برخی فاضلاب ها استفاده کنند ، البته به شرطی که برای مقاصد مناسب باشند.

به عنوان مثال ، استفاده از آب برای فرآیند سرمایش یا گرمایش ، یا آب باران جمع آوری شده از سقف یا پیش بندهای بتنی برای شستشوی توالت ، آبیاری یا شستن وسایل نقلیه.


درخصوص تصفیه فاضلاب صنعتی بیشتر بدانیم


مدیریت فاضلاب در کشاورزی

استفاده از کودهای شیمیایی و سموم دفع آفات در سال‌های اخیر هم در کشاورزی و هم در کشت کوچک برای کمک به حداکثر رساندن بازده برای برآوردن تقاضا افزایش یافته است و این امر کشاورزی را به منبع بالقوه آلودگی محیط زیست تبدیل کرده است.

آلودگی آب‌های زیرزمینی و سطحی با استفاده از کشاورزی توسط فاضلاب تصفیه نشده به عنوان یکی از موضوعات اصلی در بسیاری از کشورهای در حال توسعه که در آن چنین آبیاری انجام می شود ، مطرح است.

بهبود مدیریت فاضلاب می تواند با کاهش خطر قرار گرفتن در معرض عوامل بیماری زا ، سلامت کارگران را به ویژه در بخش کشاورزی بهبود بخشد.

کشاورزان چه به دلیل وجود مواد مغذی بالا یا کمبود منابع آب معمولی ، به طور فزاینده ای به دنبال منابع آب غیر متعارف و عمدتا فاضلاب هستند.

اگر فاضلاب به طور ایمن مورد استفاده قرار گیرد ، منبع ارزشمندی از آب و مواد مغذی است که به امنیت آب و امنیت غذایی و بهبود معیشت کمک می کند.


درخصوص تصفیه فاضلاب کشاورزی بیشتر بدانیم


منبع: UN Water

۱ پاسخ به “اهمیت مدیریت فاضلاب و بهبود کیفیت آب

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده اند.پر کردن این فیلد ضروری است *