پروژه های پکیج تصفیه فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب ،قیمت ، انواع ، روش ساخت و پروژه های اجرایی

پکیج تصفیه فاضلاب یک واحد فرآیندی و یک تصفیه خانه در ابعاد کوچکتر است. که تمامی واحد های یک تصفیه خانه را در خود جای داده است. وظیفه این واحد ها حذف مواد آلی ، شیمیایی و جامد از فاضلاب های مجتمع های مسکونی ، بیمارستانی، تجاری و … است.

پکیج تصفیه فاضلاب با انجام تصفیه مقدماتی امکان این را ایجاد می کند که از فاضلاب تصفیه شده بمنظور استفاده مجدد در بخش های مختلف صنایع از جمله کشاورزی ، صنایع غذایی، بیمارستانی، کشاورزی و … بهره برد.

برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید

برای دریافت شماره ها کلیک فرمایید

عملکرد دستگاه تصفیه فاضلاب باعث صرفه جویی در مصرف آب به میزان بسیار زیادی می شود.

سیستم تصفیه فاضلاب دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد و توجه به بالا رفتن تعداد واحد های صنعتی و واحد های تصفیه فاضلاب نیاز به تصفیه فاضلاب بسیار بیشتر از پیش شده.

این واحد ها شامل:

 •  سختی گیر ها
 • اجزای هوادهی
 • مخزن ته نشینی فاضلاب
 • مخازن نگه داری لجن
 • مخزن کلر زنی و … می باشد.

این پکیج ها متناسب با نوع و محل کاربرد از جنس های مختلفی ساخته می شوند . مانند : فلزی ، پلی اتیلنی  ، بتنی ، کامپوزیتی و …

پکیج تصفیه فاضلاب

چرا استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب مهم است؟

نگاهی دقیق تر به فاضلاب، درک اینکه چرا تصفیه موثر بسیار مهم است را آسان می کند.

تصفیه خانه فاضلاب به عنوان یک سیستم حفظ آب در نظر گرفته می شود. با حذف مواد جامد معلق و سایر آلاینده ها، سیستم شما از آلودگی آب های زیرزمینی و آب جلوگیری می کند و می تواند از موارد زیر جلوگیری کند.

آلوده شدن آب آشامیدنی
کمبود آب
کثیف شدن دریاچه ها و رودخانه ها
از بین رفتن گونه های آبزی
خطرات برای دام
کاهش ارزش اموال ساحلی

انواع پکیج تصفیه فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب در انواع خانگی ، بهداشتی و انسانی و در انواع جنس های فلزی ،پلی اتیلنی و کامپوزیتی وجود دارد. در ادامه تعدادی از پروژه های تصفیه فاضلاب شرکت کلراب را که از راندمان بالایی برخوردارند را مشاهده می کنید .

معیار های مهم در طراحی آب شیرین کن صنعتی

کلیک کنید

انواع

 • تصفیه فاضلاب شهری (STP) : فاضلاب حاصل از مصرف آب در محیط های مسکونی و مراکز تجاری و ادارات و سازمان ها برخلاف فاضلاب های صنعتی به نسبت کمتری حاوی مواد آلی و آلاینده های شیمیایی و فلزات سنگین می باشد. برای همین راه هایی که برای تصفیه این نوع فاضلاب در تصفیه خانه ها به کار می رود با مراحل تصفیه فاضلاب صنعتی متفاوت است. به عبارتی میتوان گفت با وجود این که تصفیه فاضلاب شهری بسیار مهم و حائز اهمیت است ولی مکانیزمی به مراتب ساده تر نسبت به تصفیه فاضلاب های صنعتی دارد.
 • سیستم تصفیه پساب (ETP) : از این روش برای تصفیه فاضلاب در صنعت داروسازی و صنایع شیمیایی برای تصفیه آب و حذف مواد شیمیایی سمی و غیرسمی مورد استفاده میشود.
 • تصفیه لجن فعال (ASP) : سیستم لجن فعال  یکی از روش های بیولوژیکی تصفیه ی فاضلاب است. به طور معمول این روش شامل مخزن هوادهی، زلال ساز ثانویه و سیستم برگشت لجن است. حوض انوکسیک برای تجزیه بیولوژیکی استفاده می شود. در زلال ساز ثانویه، فرآیند جداسازی لجن از فاضلاب تصفیه شده انجام میشود.
 • تصفیه فاضلاب مشترک و ترکیبی (CEPT) : یکی از روش های تصفیه  که عملکرد مناسبی در کاهش بار آلی حوضچه های هوادهی و همچنین حذف فسفر بعنوان یکی از اصلیترین عوامل رویداد تغذیه گرایی، از خود نشان می دهد، روش انعقاد شیمیایی (CEPT) است. بنابراین سیستم CEPT را می توان بعنوان یک روش کارآمد در تصفیه فاضلاب شهری، جهت کاهش بار آلودگی حوضچه های هوادهی و بهبود راندمان تصفیه، با کاهش امکان رخداد پدیده تغذیه گرایی، اجراء کرد.

برای مطالعه بیشتر در مورد انواع سیستم تصفیه فاضلاب کلیک کنید

پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

پکیج تصفیه فاضلاب فلزی همانطور که از نام آن مشخص است  دارای جنس بدنه گالوانیزه است. در این مدل تمامی اجزا اصلی بدنه، مخازن ته نشینی، آشغالگیری، هوادهی، شناورسازی، نردبان، سقف و کف پکیج و …فلزی می باشد.

جنس دیواره و کف دستگاه های تصفیه فاضلاب فلزی از ورق های فولادی با ضخامت ورق های دیواره ۶ و ۸ میلیمتر از نوع بریک پلت، و ضخامت ورق های کف ۸ تا ۱۰ میلیمتر صاف می باشد. لایه داخلی پکیج تصفیه فاضلاب فلزی دارای پوشش زینک ریچ اپوکسی با ضخامت ۱۸۰ میکرون و لایه خارجی دارای پوشش رنگ روغنی کامل است.

انواع پکیج های تصفیه فاضلاب فلزی میتواند با ظرفیتهای ۵ تا ۳۰۰ متر مکعب در روز،  توسط شرکت کلراب طراحی و ساخته شود.

برای تصفیه فاضلاب، باید فرآیندهای مورد نیاز را در یک مخزن یا راکتور انجام دهید. شکل و جنس مخزن بسته به سلیقه یا ملاحظات فنی می تواند متفاوت باشد. یکی از آلیاژ های متداول استفاده از ورق فولادی می باشد. از ورق استیل نیز به دلیل انعطاف پذیری و استحکام در ساخت پکیج های تصفیه فاضلاب فلزی استفاده می شود. اخیراً با توجه به رواج مخازن پلی اتیلن و افزایش قیمت آهن، استفاده از مخازن فلزی برای پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی کاهش یافته است.

معایب

۱- پکیج تصفیه فاضلاب فلزی بسیار گرانتر از پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن است
۲- پکیج تصفیه فاضلاب فلزی در برابر فاضلاب و رطوبت پوسیده و خورده می شود.

مزایا

۱- پکیج تصفیه فاضلاب فلزی امکان جابجایی مکرر و آسان وجود دارد.

۲- مقاومت پکیج تصفیه فاضلاب فلزی در برابر ضربه، نشست، آتش سوزی
۳-قابلیت تمیز کردن و قابل مشاهده بودن داخل پکیج تصفیه فاضلاب فلزی
۴- پکیج تصفیه فاضلاب فلزی را می توان به صورت مکعبی و ارتفاع بیش از ۳ متر ساخت و امکان افزایش راندمان تصفیه وجود دارد.

پکیج تصفیه فاضلاب انسانی

در سال های اخیر تمایل روزافزونی به استفاده از تصفیه خانه های پیش ساخته آب و فاضلاب در قالب بسته های قابل حمل به ویژه برای جوامع کوچک مانند مناطق روستایی، اردوگاه ها، سایت های کارگاهی و واحدهای نظامی وجود داشته است. با تولید تصفیه خانه های پیش ساخته (پکیج تصفیه فاضلاب انسانی) در قالب واحدهای آماده، علاوه بر کاهش چشمگیر هزینه ها و زمان مورد نیاز، امکان حمل و جابجایی آنها در قالب کانتینرهای استاندارد وجود دارد.

استفاده از این واحدهای پیش ساخته به عنوان راه حلی مقرون به صرفه و ایمن در تصفیه فاضلاب جوامع کوچک و رفع مشکلات زیست محیطی واحدهای آلاینده شهری و صنعتی توصیه می شود.

شیوه های نصب پکیج تصفیه فاضلاب انسانی

زیرزمینی : در این روش پکیج(معمولا پلاستیکی ) در زیر زمین دفن میشود و کمترین فضا را اشغال میکند.

زمینی: در سطح زمین نصب میشود و مناسب فضاهای بزرگ و با محدودیت کم میباشد.

هوایی: روی پشت بام نصب میشود نسبت به دو حالت قبلی کم کاربرد تر است.

ساخت پکیج تصفیه فاضلاب

برای ساخت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی ابتدا باید به این موضوع بپردازید که فاضلاب صنعتی چیست.

تصفیه خانه های آب انواع مختلفی از فاضلاب را تصفیه می کنند. فاضلاب خانگی که حاوی آب توالت مسکونی و آب خاکستری (آب دوش، حمام، ماشین لباسشویی و غیره) از خانه ها و آپارتمان ها است. فاضلاب طوفانی وجود دارد که آب باران و ذوب برف است که به فاضلاب های موجود در خیابان می رود. در نهایت، فاضلاب صنعتی که آب مصرفی کارخانه ها و کارخانجات تولیدی است.

۱ – غربالگری

با ورود فاضلاب به پکیج تصفیه فاضلاب، مواد جامد باید حذف شوند. در صورت حذف نشدن، می توانند خطوط را مسدود کرده و در فرآیندهای پایین دست به تجهیزات آسیب برسانند. در غیر اینصورت کارایی پکیج صفیه فاضلاب شما پایین می آید.

با استفاده از پمپ های پیچ باز، نیازی به غربالگری اولیه ندارید. فاضلاب را برای غربالگری و حذف شن به پمپ های پیچ باز منتقل می کنند.

تجهیزات رپتور Lakeside Equipment مواد جامد را شستشو می دهد. از آنجا متراکم شده و آبگیری می شوند. آنها از فولاد ضد زنگ ساخته شده اند، برای استفاده در فرآیندهای فاضلاب صنعتی ایده آل هستند. از میان صفحه‌های صافی چرخشی، صفحه‌های میله چنگکی، درام‌های چرخان، میکرو صافی‌ها و صفحه‌های ظریف انتخاب کنید. این به شما امکان می دهد بهترین صفحه نمایش را برای کار انتخاب کنید.

۲-شفاف سازی اولیه و حذف شن

پس از غربالگری فاضلاب، فرآیند شفاف سازی اولیه انجام می شود. برخی از گیاهان نیز نیاز به نصب سیستم های حذف شن دارند. زلال‌سازی فاضلاب را به حرکت در می‌آورد و به حذف مواد جامد اضافی که در فاضلاب نشسته است کمک می‌کند.

می‌توانید یک خوراک محیطی با یک کفگیر سطحی انتخاب کنید که جامدات شناور را به داخل فرورفتگی که در آن جامدات حذف می‌شوند، فشار می‌دهد. یک زلال کننده اسپیرافلو مواد جامد را در یک پتوی لجن نگه می دارد که برای خارج کردن به سمت یک قیف مرکزی حرکت می کند. Lakeside همچنین دارای Spiravac است که مواد جامد را به طرفین فشار می دهد، جایی که بین دامن و دیوار گیر می کنند و در نهایت به یک منطقه ته نشین می افتند.

همه تصفیه خانه های فاضلاب صنعتی به سیستم های حذف شن نیاز ندارند، اما برخی از آنها نیاز دارند. این سیستم‌ها شن‌های ریز مانند تفاله‌های قهوه، تکه‌های استخوان، پوسته‌های تخم‌مرغ و غیره را حذف می‌کنند. اگر یک کارخانه فرآوری گوشت، یک شرکت اکستروژن پلاستیک که در آن میکروپلاستیک‌ها به فاضلاب راه پیدا می‌کنند، می‌خواهید در سیستم‌های جمع‌آوری شن قرار دهید. مثال دیگر یک مرغداری است که در آن دانه ها و پوسته های تخم مرغ وارد فاضلاب می شوند.

۳- هوادهی

هوادهی فاضلاب را به هم می زند تا اکسیژن به مخلوط اضافه شود. اکسیژن میکروارگانیسم هایی را تغذیه می کند که به هضم برخی از آلاینده های باقی مانده در فاضلاب کمک می کنند. شما نمی خواهید ذرات کوچکی از مواد زائد در این نقطه ته نشین شوند. با هم زدن مداوم آب، هیچ چیز نمی تواند ته نشین شود.

هواکش های روتور Magna دارای روتور فایبر گلاس برای از بین بردن پاشش می باشد. این کار باعث کاهش بو و محافظت از کارگران در برابر قطرات فاضلاب می شود. به‌علاوه، روکش‌ها می‌توانند گرمای خروجی را در ماه‌های سردتر به دام بیندازند. تیغه های هوادهی از جنس استیل ضد زنگ هستند که به جلوگیری از خوردگی کمک می کند

۴ – شفاف سازی ثانویه

آب در این نقطه کاملاً تمیز می شود، بنابراین فاضلاب به زلال سازی ثانویه می رود. فرآیند همان است که در فرآیند شفاف سازی اولیه مشاهده می کنید. ذرات باقی مانده پس از سایر فرآیندها بار منفی دارند. آنها به هم متصل می شوند، که حذف این ذرات باقیمانده را برای شفاف کننده ها آسان می کند.

۵-ضد عفونی

اکنون زمان ضد عفونی کردن آب تصفیه فرا رسیده است. پساب های صنعتی حامل آلاینده های زیادی مانند سرب، مواد شوینده شیمیایی، سیانیدها و غیره هستند که برای حذف آنها باید ضدعفونی شود. ضدعفونی UV یکی از گزینه هاست. استفاده از نور UV روشی سازگار با محیط زیست برای ضدعفونی بدون تکیه بر مواد شیمیایی مانند کلر است.

کلر و فرآورده های کلر اولین انتخاب در تصفیه فاضلاب صنعتی است. و علاوه بر ضد عفونی کردن فاضلاب، آمونیاک را نیز از بین می برد، مواد آلی باقی مانده را از بین می برد و آهن، سولفید هیدروژن، منگنز و مواد آلی را اکسید می کند. کلر مقرون به صرفه است، اما باید قبل از اینکه فاضلاب به دریاچه، نهر یا دیگر بدنه آبی بازگردد، حذف شود. منبع

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب

هزینه یکی از عوامل بسیار مهم و تعیین کننده در استفاده از این سیستم است . قیمت این سیستم به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره می کنیم.

 • کیفیت فاضلاب
 • نرخ جریان
 • خلوص نهایی
 • مصالح و موادساختمانی
 • هزینه‌های برنامه‌ریزی
 • محوطه موردنیاز
 • نصب‌و‌راه‌اندازی
 • اتوماسیون سیستم
 • سیستم‌های ازپیش‌ساخته‌شده
 • حمل‌ونقل سیستم
 • هزینه‌های کنترل و نظارت
 • دفع زباله
 • هزینه‌های عملیاتی
 • هزینه‌های نگهداری فاضلاب

جهت مطالعه بیشتر لطفا کلیک کنید

پروژه های اجرا شده توسط شرکت کلرآب:

این پکیج ها تاسیسات پیش ساخته‌ای هستند که در بخش‌های کوچک یا کارخانجات صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

برخلاف مخازن سنتی ، این پکیج ها با فرآیند هوادهی برای افزایش حجم مصرف آب در زندگی روزمره طراحی شده است.

تولید کنندگان پکیج های آماده تصفیه را برای جریان های کم ۰.۰۰۲ MGD تا ۰.۵ MGD طراحی و تولید می‌کنند ، اگرچه این قابلیت را دارا هستند تا جریان بین ۰.۰۱ تا ۰.۲۵ MGD را هم تصفیه کنند.

کاتالوگ پکیج تصفیه فاضلاب

جهت دریافت کاتالوگ شرکت کلراب با ما تماس بگیرید

طراحی پکیج تصفیه فاضلاب

محل کارخانه

 • محل منابع آب آشامیدنی، آبگیرهای سطحی و چاه های آب زیرزمینی
 • کفایت جداسازی از مناطق مسکونی و کاربری اراضی اطراف سایت
 • جهت باد غالب
 • حساسیت سایت به سیل
 • مناسب بودن شرایط خاک
 • مناسب بودن سایت با توجه به دسترسی به آب دریافتی یا سایر وسایل دفع فاضلاب تصفیه شده

سیل بند

حساسیت سایت به سیل باید بررسی شود و در صورت لزوم، اقدامات لازم برای جلوگیری از خسارات ناشی از سیل انجام شود. که ممکن است توسط سازمان حفاظت محلی یا وزارت منابع طبیعی هدایت شود. سازه های تصفیه خانه، تجهیزات الکتریکی و مکانیکی باید از آسیب فیزیکی توسط رویداد سیل ۱۰۰ ساله محافظت شوند. این الزام برای ساخت و سازهای جدید و تأسیسات موجود در حال توسعه اعمال می شود. طراح همچنین باید در نظر بگیرد که آیا سطوح بالای آب دریافتی بر تخلیه پساب فاضلاب تصفیه شده تأثیر می گذارد یا خیر.

طرح کلی سایت

آرایش کلی تصفیه خانه در داخل سایت باید شرایط زیرسطحی را در نظر بگیرد تا امکانات لازم با حداقل هزینه فراهم شود.

در چیدمان کارخانه، طراح باید ساختمان‌ها را به گونه‌ای جهت‌دهی کند که برای گسترش آتی مراحل مختلف تصفیه و واحدهای فرآیندی مناسب باشد و کارخانه را به گونه‌ای جهت‌دهی کند که بتوان از باد و شرایط آب و هوایی غالب استفاده کند. جهت گیری ساختمان می تواند برای به حداقل رساندن اثرات بو، مشکلات آب و هوایی و یخ زدگی و مصرف انرژی (گرمایش) استفاده شود. چیدمان کارخانه همچنین باید احتمال ریزش برف را در نظر بگیرد تا اثرات آن بر عملیات به حداقل برسد.


برای توضیحات بیشتر در مورد پکیج تصفیه فاضلاب کلیک کنید…


 

 

برخی از پروژه های تولید و نصب شده توسط شرکت کلرآب:

پروژه پاندا و میهن


شرکت راموفارمین


پروژه شرکت شهدادلبن


شرکت سینادارو


ایران سوئیچ


مزایا

 • این سیستم ، محیطی را ایجاد می‌کند تا رشد باکتری ها تسهیل شود.
 • تجزیه فاضلاب به محصولات نهایی غیر آلاینده. (پکیج تصفیه خانه فاضلاب با مخزن سپتیک متفاوت است)
 • نه تنها تصفیه اولیه انجام می‌شود بلکه تصفیه ثانویه نیز انجام می‌شود.
 • برای هوادهی به تصفیه خانه استفاده می‌شود. این انتقال اکسیژن برای فاضلاب ، امکان رشد باکتری‌های هوازی را فراهم می‌کند که در تجزیه موثرتر هستند
 • باکتری‌های موجود در این سیستم بیش از باکتری های موجود در یک مخزن سپتیک است. این امر منجر به وجود پساب با کیفیت بالاتر می‌شود.
 • این پکیج ها برای اکثر سایت‌ها مناسب هستند.

مشکلات رایج

 • تجهیزات به دلیل وجود اشیا جامد در معرض آسیب دیدن هستند
 • پساب تصفیه شده مقدار نیتروژن کل (TN) را برآورده نمی کند.
 • به اهداف مرتبط با کل فسفر (TP) پاسخ نمی دهد
 • این پساب نیازهای اکسیژن بیوشیمیایی (BOD) را برآورده نمی کند.
 • بوی بد مرتبط با WWTP در تصفیه فاضلاب

مشکلات شایع سیستم های آب شیرین کن صنعتی و روش های رفع آنها (قسمت اول)

جهت مطالعه بیشتر کلیک کنید