پکیج تصفیه فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب تاسیسات پیش ساخته‌ای هستند که برای تصفیه فاضلاب در بخش‌های کوچک یا کارخانجات صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

برخلاف مخازن سنتی، پکیج تصفیه فاضلاب با فرآیند هوادهی برای افزایش حجم مصرف آب در زندگی روزمره طراحی‌شده است.

تولیدکنندگان پکیج‌های آماده تصفیه را برای جریان‌های کم ۰.۰۰۲ MGD تا ۰.۵ MGD طراحی و تولید می‌کنند ، اگرچه این قابلیت را دارا هستند تا جریان بین ۰.۰۱ تا ۰.۲۵ MGD را هم تصفیه کنند.

مخزن سپتیک چیست؟

به طور معمول، یک مخزن سپتیک در زیر زمین قرار می‌گیرد و فاضلاب تصفیه نشده را از یک بخش دریافت و اجازه می‌دهد مواد جامد سنگین تر در پایین ته نشین شوند در حالی که پساب به سمت بالا می‌رود.

یک سیستم تصفیه‌فاضلاب غیرمتمرکز تشکیل شده. از یک مخزن سپتیک و یک ترانشه یا سیستم نفوذ فاضلاب زیرسطحی (فیلد تخلیه). یک سیستم سپتیک نرمال معمولاً در یک خانه کوچک یا یک کسب و کار کوچک نصب و استفاده می‌شود.
زهکشی شن یا سنگ طرحی است که از سالها قبل وجود داشته است. درواقع به ساخت میدان زهکشی اشاره دارد. با این طرح، پساب از مخزن سپتیک به یک ترانشه کم عمق که در زیر زمین نصب شده‌ از سنگ یا شن وارد لوله می‌شود. سپس یک ژئوفبریک یا سایر مواد مشابه در بالای ترانشه قرار می‌گیرد تا ماسه، خاک و سایر آلاینده‌ها وارد سنگ تمیز نشوند.
پساب توسط سنگ فیلتر می‌شود و بعداز رسیدن به خاک زیر سنگرشن/سنگ بوسیله میکروب‌ها تصفیه‌می‌شود.

باکتری‌هایی که به طور طبیعی وجود دارند به سیستم کمک می‌کنند تا مواد جامد و لجن را تجزیه کنند ، مایعات باقیمانده از مخزن به یک قسمت زهکشی خارج می شوند.

مخازن سپتیک فقط تصفیه جزئی را انجام می‌دهند.

پکیج تصفیه فاضلاب چیست؟

به طور کلی پکیج تصفیه فاضلاب سیستمی است که پساب خروجی از سازمان ها مجتمع های اداری و مسکونی را توسط عملیات فیزیکی شیمیایی و بیولوژیکی تصفیه و مواد جامد فیزیکی و آلی آن را کاهش می دهد. و سرانجام باعث تولید آبی زلال و شفاف می شود. لزوم استفاده از این سیستم ها با افزایش جمعیت ، مجتمع های مسکونی ،تجاری و تولیدی بیش از پیش حس می شود.

یک پکیج تصفیه فاضلاب با استفاده از روش هوادهی برای گردش و تصفیه آلودگی‌ها با استاندارد بسیار بالاتر از مخزن سپتیک ، تجزیه بیولوژیکی قابل توجهی از آلاینده‌های آلی و شیمیایی را به انجام می‌رساند.

سیستم‌ پکیج تصفیه فاضلاب به گونه‌ای طراحی شده‌اند که اجازه تخلیه پساب در خاک‌های منفذدار را می دهد. به همین دلیل می‌توان پساب را در یک مسیر آب ، گودال‌های زهکشی و یک محل مشخص تخلیه کرد.

پکیج تصفیه فاضلاب دارای یک مزیت مهم است و آن فرایند با کیفیت بالا در یک مخزن جمع و جور است که نصب و نگهداری آن را آسان کرده است.

مایع تصفیه شده‌ای که از پکیج تصفیه فاضلاب خارج می‌شود ، از کیفیت بالاتری نسبت به مخزن سپتیک برخوردار است. بعنوان مثال اگر از یک مسیر آب روان استفاده کنید ، این پکیج می‌تواند به شما در کاهش تأثیرات محیطی کمک کند.

انواع پکیج تصفیه فاضلاب بر اساس جنس سازه

هرنوع فاضلاب بنا به مواد آلاینده‌ای که دارد، باید از تجهیزات متفاوتی برای تصفیه‌خانه‌های خود استفاده کند. فاضلاب‌ها به طورکلی به دو دسته‌ی فاضلاب صنعتی و فاضلاب بهداشتی(انسانی) دسته‌بندی میشوند.

فاضلاب صنعتی، شامل مواد شیمیایی و تجزیه ناپذیر است. فاضلاب بهداشتی، از فاضلاب بیوشیمی و تجزیه پذیر تشکیل‌شده‌است. هرنوع پساب بنا به روش ورود و خروج از پکیج‌ها مراحلی را پشت سرمی‌گذارند.

با توجه به موارد فوق جنس سازه پکیج‌های تصفیه‌فاضلاب متفاوت خواهد بود.

انواع پکیج ها از نظرجنس سازه:

۱-پکیج فلزی : پکیج های فلزی معمولا پر طرفدارتر از سایر جنس های پکیج تصفیه فاضلاب است. زیرا هزینه های راه اندازی و تعمیرات و نگه داری آنها کمتر است. جنس پکیج های فلزی معمولا فلزی است. این پکیج ها جهت جلوگیری از پوسیدگی ابتدا چربی زدایی می شوند و سپس با لایه ای اپوکسی پوشیده می شوند.

۲-پکیج پلی اتیلن : این پکیج ها به صورت پیش ساخته هستند و معمولا در پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی و انسانی کاربرد دارند. برخلاف تصور همه این پکیج ها دارای طول عمر بیشتری نسبت به فلز هستند و قابل طراحی در حجم های بالا به صورت طراحی چند پکیج به شکل موازی هستند. این پکیج ها بسیار مناسب برای محیط های مرطوب هستند زیرا زنگ زدگی و خوردگی در آنها اتفاق نمی افتد.

۳-پکیج فایبرگلاس

فایبر گلاس در واقع پلاستیک تقویت شده است و مقاومت بسیار بیشتری نسبت به پلاستیک دارد. این ماده به دلیل واکنش پذیری کمتر نسبت به فلزات با مواد سمی باعث کاهش انتشار مواد سمی می شود. فضای کمتری اشغال می کند و تعمیر و نگه داری آن راحت تر است. فایبر گلاس گزینه بهتری برای تصفیه فاضلاب های بیمارستان ها و رستوران ها نسبت به سایر جنس ها می باشد.

۴-پکیج بتنی

جنس این نوع پکیج از نوعی کامپوزیت و ترکیبات سیمانی مانند سیمان کلسیم ، سیمان آلومینیوم یا با سیمان پرتلند سخته می شود. معمولا بهترین گزینه برای پکیج ها با ظرفیت بالاست. مانند مجتمع های مسکونی و تجاری

مزایای پکیج تصفیه فاضلاب

  • پکیج تصفیه فاضلاب ، محیطی را ایجاد می‌کند تا رشد باکتری ها تسهیل شود.
  • تجزیه فاضلاب به محصولات نهایی غیر آلاینده. (پکیج تصفیه خانه فاضلاب با مخزن سپتیک متفاوت است)
  • نه تنها تصفیه اولیه انجام می‌شود بلکه تصفیه ثانویه نیز انجام می‌شود.
  • برای هوادهی به تصفیه خانه استفاده می‌شود. این انتقال اکسیژن برای فاضلاب ، امکان رشد باکتری‌های هوازی را فراهم می‌کند که در تجزیه موثرتر هستند
  • باکتری‌های پکیج تصفیه فاضلاب بیش از باکتری های موجود در یک مخزن سپتیک است. این امر منجر به وجود پساب با کیفیت بالاتر می‌شود.
  • پکیج های تصفیه فاضلاب برای اکثر سایت‌ها مناسب هستند.


برای بازدید از تجهیزات تصفیه فاضلاب کلرآب کلیک کنیدمراحل انجام تصفیه توسط پکیج تصفیه فاضلاب:

مدل‌های مختلف پکیج تصفیه فاضلاب به طور کلی از مراحل یکسانی در فرآیند تصفیه آب استفاده می‌کنند. این مراحل عبارتند از:

مرحله ۱: غربالگری و پمپاژ

فاضلاب ورودی از طریق تجهیزات غربالگری طوری عبور داده می‌شوند که اشیایی مانند پارچه ، تکه‌های چوب ، پلاستیک و چربی از بین می رود.

مواد خارج شده شسته و تحت فشار قرار می‌گیرند و در محل دفن زباله دفع می‌شوند. سپس پساب فاضلاب غربال شده به مرحله بعدی پمپ می‌شود: حذف شن.

مرحله ۲: برداشتن یا حذف شن

در این مرحله مواد سنگین اما ریز مانند شن و ماسه از فاضلاب خارج می‌شوند. این مواد نیز در محل دفن زباله دفع می‌شوند.

مرحله ۳: تصفیه اولیه

موادی که با سرعت کمتری نسبت به مرحله دو ته نشین شده‌اند، با استفاده از مخازن بزرگ دایره‌ای به نام شفاف کننده خارج می‌شوند.

این مواد ته نشین شده، لجن اولیه نامیده می شوند که از پایین پمپ شده و فاضلاب از بالای مخزن خارج می‌شود. بقایای شناور مانند گریس از قسمت بالایی برداشته شده و با مواد ته نشین شده برای ترکیب ارسال می‌شوند.

در این مرحله ، مواد شیمیایی نیز برای حذف فسفر موجود اضافه خواهد شد.

مرحله ۴: هوادهی/لجن فعال‌شده

در توضیح این مرحله باید گفت که یک نوع سیستم ترکیبی از تصفیه ثانویه و نشست است. لجن فعال به صورت حلقوی است. به طور معمول، لجن فعال با فاضلاب اولیه ورودی مخلوط شده و هوادهی می‌شود. لجن ته نشین‌شده خارج شده و مجدداً هوادهی می‌شود. نکته قابل توجه فرآیند این است که نیاز به کنترل دقیق زمان بندی، اختلاط و هوادهی دارد. این دقت معمولاً با کنترل‌های کامپیوتری متصل به حسگرها به دست می‌آید. در این مرحله ، پکیج تصفیه فاضلاب بیشتر کار تصفیه خود را انجام می‌دهد. از طریق تخریب بیولوژیکی ، آلاینده ها توسط میکروارگانیسم ها مصرف می‌شوند و به بافت سلول ، آب و نیتروژن تبدیل می‌شوند.

فعالیت بیولوژیکی رخ‌داده در این مرحله بسیار شبیه به آنچه در کف دریاچه‌ها و رودخانه‌ها اتفاق می‌افتد است. اما در این مناطق تخریب سال‌ها به طول می‌انجامد.چنین سیستم پیچیده و حساسی برای مکان‌هایی که کنترل امور ممکن است غیرقابل اعتماد باشند، ضعیف نگهداری شوند یا منبع تغذیه ممکن است متناوب باشد، مناسب نیست.مرحله ۵: تصفیه ثانویه

مخازن بزرگ دایره‌ای موسوم به شفاف کننده‌های ثانویه به فاضلاب تصفیه‌شده اجازه می‌دهد تا در این مرحله از مخازن هوادهی جدا شوند و پساب تولید کنند.

اکنون بیش از ۹۰٪ از فرآیند تصفیه انجام شده‌است. لجن فعال به طور مداوم از پایین به سمت صافی‌های پکیج تصفیه فاضلاب پمپ می شود و در مرحله چهار به مخازن هوادهی برمی گردد.

مرحله ۶: فیلتراسیون

پساب تصفیه‌شده در این مرحله با فیلتر از طریق محیط های پلی استر ۱۰ میکرونی صاف می‌شوند. موادگرفته‌شده روی سطح فیلترهای دیسک به طور‌دوره‌ای شستشو داده‌شده. و برای تصفیه مجدد به قسمت اصلی سیستم برمی‌گردد.

مرحله ۷: ضدعفونی کردن

برای اطمینان از اینکه فاضلاب تصفیه‌شده عملا فاقد باکتری است، پس از مرحله فیلتراسیون از ضدعفونی توسط اشعه فرابنفش استفاده می شود.

روند تصفیه توسط اشعه ماوراء بنفش ، باکتری‌های باقیمانده را تا حد مجاز تخلیه و از بین می‌برد.

مرحله ۸: جذب اکسیژن

در صورت لزوم، آب تصفیه‌شده در حالت با کیفیت بسیار پایدار ، هوادهی می‌شود تا اکسیژن محلول را به حد مجاز برساند. پس از این مرحله، آب تصفیه‌شده از محل خروجی پساب عبور می‌کند و در آنجا به مسیر آب می‌پیوندد.

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب

هزینه پکیج های فاضلاب به موارد زیادی بستگی دارد . تخمین دقیق هزینه یک پکیج به بررسی تک تک این موارد نیازمند است . برای مطالعه بیشتر لطفا کلیک فرمایید.

۱۶ thoughts on “پکیج تصفیه فاضلاب

  1. بعضی از کارخانه ها اصلا به این موضوع که باید پکیج تصفیه فاضلاب داشته باشند توجه نمی کنند.

  2. پکیج تصفیه فاضلاب های که شما ارائه می دهید بسیار خوب هستند بعضی از جاها اصلا پکیج تصفیه فاضلاب خوبی ندارند و بو خیلی دوراطرافیان را اذیت می کند.

  3. کاشکی در جنوب تهران به پکیج تصفیه فاضلابش رسیدگی کنند و از پکیج های خوب و استانداردی تهیه کنند.

  4. در پکیج تصفیه فاضلاب درمرحله فیلتراسیون از ضدعفونی توسط اشعه فرابنفش است کاشکی به درستی انجام بدهند که باکتری ها از بین برود.

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *