ضرورت کلرزنی در تصفیه آب

مزیت اصلی کلرزنی در تصفیه آب این است که اثر کلر در برابر باکتری ها و ویروس ها ثابت شده است. تحقیقات و مطالعات زیادی برای استفاده از کلر به عنوان ضدعفونی کننده در تصفیه خانه های جدید انجام شده است.

فرآیند کلرزنی در مقایسه با سایر روش‌های تصفیه آب نسبتاً آسان است. کلرزنی آب روش موثر تصفیه آب در شرایط اضطراری است ، زیرا می‌تواند بیش از حد سریع عوامل بیماری زا را از بین ببرد.

با این حال کلر ، نمی‌تواند همه میکروب ها را غیرفعال کند. برخی از کیست های پروتوزوآ در برابر اثرات کلر مقاوم هستند.

چگونه کلرزنی آب میکروارگانیسم ها را غیرفعال می کند؟

در مواردی که وجود کیست های تک سلولی نگران کننده نباشد ، استفاده از کلر بهترین روش ضدعفونی است ، زیرا نسبت به بسیاری از ضدعفونی های موجود ارزان و در عین حال موثرتر است.

کلر با آسیب رساندن به غشای سلول ، میکروارگانیسم آن را غیرفعال می کند. هنگامی که غشای سلولی ضعیف شد ، کلر می‌تواند وارد سلول شده و تنفس سلول و فعالیت DNA آن را مختل کند (دو فرایند لازم برای بقای سلول).

چه زمانی و چگونه آب کلرزنی می‌شود؟

کلرزنی را می توان در هر زمان و هر نقطه از مراحل تصفیه آب انجام داد. برای این کار زمان خاصی وجود ندارد ، چرا که کاربرد کلر نگرانی در مورد آلاینده های آب را از بین می‌برد و طیف کاملی از فرآیند از زمان ورود آب به مرکز تصفیه تا زمان خروج آن انجام می‌شود.

شروع فرآیند کلرزنی هنگامی است که کلر بلافاصله پس از ورود به تاسیسات تصفیه آب به آن وارد شود. در مرحله قبل از کلرزنی ، کلر معمولاً مستقیماً به آب خام (آب تصفیه نشده ای که وارد تاسیسات تصفیه می‌شود) اضافه می‌شود یا در فلاش میکسر (دستگاه مخلوط کن که پراکندگی سریع و یکنواخت کلر را تنظیم می کند) به آن اضافه می شود.

کلر به آب خام اضافه می‌شود تا جلبک ها و سایر اشکال موجودات آبزی را از آب حذف کند ، بنابراین در مراحل بعدی تصفیه آب مشکلی ایجاد نمی‌کند.

قبل از کلرزنی در میکسر فلش می‌تواند طعم و بوها را از بین ببرد و رشد بیولوژیکی را در کل سیستم تصفیه آب کنترل کند ، بنابراین از رشد در مخازن رسوب (در جایی که مواد جامد با نشست جاذبه از آب خارج می‌شوند) و محیط فیلتراسیون (فیلترهایی که پس از نشستن در مخازن رسوب آب از آنها عبور می کند) جلوگیری می‌کند.


درمورد پکیج کلرزنی بیشتر بدانیم…


با افزودن کلر ، آهن ، منگنز و یا سولفید هیدروژن موجود نیز اکسید می‌شود ، به طوری که می‌توان در مراحل رسوب و فیلتراسیون آنها را نیز از بین بُرد.

ضدعفونی نیز می تواند دقیقاً قبل از تصفیه و پس از رسوب گذاری انجام شود. این عمل می‌تواند رشد بیولوژیکی را کنترل کند ، آهن و منگنز ، طعم و بو را از بین ببرد ، رشد جلبک ها را کنترل کرده و رنگ آن را از آب خارج کند.

اما این عمل میزان رشد بیولوژیکی در سلول‌های رسوبی را کاهش نخواهد داد.

کلرزنی ممکن است به عنوان آخرین مرحله در فرآیند تصفیه آب انجام شود ، معمولاً در بیشتر تصفیه خانه ها این عمل در آخر انجام می شود.

هدف اصلی افزودنی‌های کلر ، ضدعفونی کردن آب و نگهداری بقایای کلر است که هنگام عبور از سیستم توزیع در آب باقی می‌مانند.

کلر زدن آب فیلتر شده از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است زیرا مقدار CT کمتری لازم است. این ترکیبی از غلظت (C) و زمان تماس (T) است.

با گذشت زمان از طریق رسوب و تصفیه آب ، بسیاری از ارگانیسم‌های ناخواسته از بدن خارج شده و در نتیجه ، با کلرزنی زمان تماس کوتاه تری برای دستیابی به همان اثر لازم است.

برای نگهداری باقیمانده کلر ، فرایندی به نام کلرزنی مجدد در سیستم توزیع انجام می‌شود. این کار برای اطمینان از حفظ سطح باقیمانده مناسب کلر در کل سیستم توزیع انجام می شود.

اقتباس شده از: safewater

۳ thoughts on “ضرورت کلرزنی در تصفیه آب

  1. این موضوع خیلی خوبی است که کلر زدن آب فیلتر شده از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است .

  2. اینکه قبل از کلرزنی در میکسر فلش می‌توان طعم و بوها را از بین ببرد و رشد بیولوژیکی را در کل سیستم تصفیه آب کنترل کند جالب است.

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *