انواع سیستم تصفیه فاضلاب

قبل از اینکه به جزئیات روش‌های اصلی و انواع سیستم تصفیه فاضلاب بپردازیم ، بیایید ابتدا بررسی کنیم که فاضلاب و تصفیه فاضلاب چیست؟

در قرن بیست و یکم ، آب تمیز و فرآیندهای صنعتی سازگار با محیط زیست بیش از هر زمان دیگری حیاتی هستند. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی (WHO) ، هر سال آب آشامیدنی آلوده باعث مرگ ۴۸۵۰۰۰ نفر در جهان می شود.

خوشبختانه ، تصفیه مناسب می تواند به تأسیسات تجاری و صنعتی کمک کند تا در دفع فاضلاب خود در محیط زیست مسئولیت بیشتری داشته و از سازگاری بیشتری برخوردار باشند.

فاضلاب چیست؟

فاضلاب هر نوع آب مصرف شده ای است که تحت تأثیر فرآیندهای خانگی ، تجاری یا صنعتی باشد. آب مصرف شده ای که از خانه ، مدرسه یا ساختمان اداری خارج می‌شود ، فاضلاب است.

آب تولید شده در طی عملیات صنعتی مانند ساخت کاغذ یا لباس یا تولید محصولات شیمیایی نیز همین طور است.

ترکیب اکثر فاضلاب ها در حدود ۹۹.۹٪ از نظر وزنی آب است – ۰.۱٪ باقیمانده شامل آلاینده هایی مانند مواد آلی ، مواد معدنی و میکروارگانیسم هایی است که نیاز به حذف دارند.

تصفیه فاضلاب چیست؟

تصفیه فاضلاب برای حذف مواد آلی و سایر آلاینده ها ، فرآیندهای خاصی را برای فاضلاب اعمال می کند.

هدف از برنامه های تصفیه فاضلاب این است که فاضلاب را به اندازه کافی تمیز و ایمن ساخته تا بتواند بدون آسیب رساندن به ساکنان اطراف یا اکوسیستم محلی دوباره به محیط برگردانده یا تخلیه شود.

یک شهر ممکن است برای تصفیه فاضلاب خود از تصفیه خانه فاضلاب استفاده کند. همچنین یک تأسیسات یا کارخانه تولیدی صنعتی ممکن است یک تصفیه خانه فاضلاب در محل خود داشته باشد تا بتواند آب پرشده از مواد شیمیایی را از بین ببرد ، یا ممکن است با امکانات مجاور برای تصفیه فاضلاب شریک شود.

دلایل مهم بودن تصفیه فاضلاب

نگاهی دقیق تر به فاضلاب، به درک اینکه چرا باید قبل از رها شدن مجدد در محیط، آن را تصفیه کنیم، آسان می کند.

تصفیه خانه فاضلاب با حذف مواد جامد معلق و سایر آلاینده ها، از آلودگی آب های زیرزمینی و آب جلوگیری می کند که در صورت تصفیه نشدن می تواند منجر به موارد زیر شود:

آب آشامیدنی آلوده
کمبود آب
دریاچه ها و رودخانه های کثیف
کاهش گونه های آبزی
خطرات برای دام
کاهش ارزش اموال ساحلی

انواع روش های تصفیه فاضلاب (۴ نوع سیستم تصفیه فاضلاب)

سیستم تصفیه فاضلاب به چهار دسته اصلی تقسیم می‌شوند. در زیر ، ما در مورد انواع سیستم های تصفیه فاضلاب و سایر راه‌حل‌های تصفیه فاضلاب بحث خواهیم کرد و نحوه مدیریت آنها در انواع مختلف فاضلاب را توضیح خواهیم داد:

۱. تصفیه فاضلاب شهری (STP)

سیستم تصفیه فاضلاب شهری (Sewage Treatment Plants) تصفیه‌خانه‌های هستند که آلودگی‌های فاضلاب را از بین می‌برند. نمونه‌ای از STP تصفیه‌خانه ای است که ممکن است در یک شهر بزرگ پیدا کنید.

این تصفیه خانه‌ها پسماندهای فاضلاب را از خانوارها و ساختمان‌های تجاری و بعضاً فاضلاب تجاری دریافت می‌کنند. همچنین آب باران و بقایای ناشی از فاضلاب را نیز شامل می‌شوند.

یک تصفیه فاضلاب شهری STP با تمیز کردن فاضلاب توسط ترکیبی از تصفیه فیزیکی ، شیمیایی و بیولوژیکی قبل از تخلیه در محیط ، در ایمن و سالم نگه داشتن محیط ساکنان شهر نقش اساسی دارد.

وقتی فاضلاب به یک تصفیه خانه می‌رسد ، ابتدا از فیلتر گذر می‌کند و از طریق صفحات به حوضچه‌های اسکانی جریان می‌یابد که می‌توانند ضایعات را خارج کنند.

دفع ضایعات در مخازن و تجهیزات STP فوق العاده سخت است. این سختی می‌تواند باعث ساییدگی و پارگی بیش از حد شود و از طول عمر تجهیزات بکاهد ، بنابراین حذف هر چه بیشتر آلودگی ، شن و ماسه از فاضلاب ضروری است.

این راه‌حل اغلب تحت عنوان تصفیه مقدماتی نیز شناخته می‌شود زیرا قبل از سه مرحله تصفیه تهاجمی تر اتفاق می‌افتد.

بسیاری از STP ها به انجام سه مرحله شناخته می‌شوند ، زیرا آنها فاضلاب خود را در سه مرحله اصلی تصفیه می‌کنند:

تصفیه اولیه ، ثانویه و سوم.

۲. سیستم تصفیه پساب (ETP)

ما دیدیم که تصفیه خانه‌های فاضلاب در ابتدا تصفیه فاضلاب شهری و خانگی را انجام می‌دهند. از طرف دیگر ، تصفیه خانه‌های فاضلاب به طور معمول فاضلاب‌های صنعتی را نیز تمیز می‌کنند.

اما آنها پساب صنعتی را تصفیه نمی کنند – این پساب فاضلابی است که به عنوان محصول جانبی این صنایع جریان دارد.

سیستم تصفیه پساب (Effluent Treatment Plants) اغلب در بخش‌هایی با احتمال زیاد آلودگی شیمیایی گسترده در فاضلاب مفید هستند.  به عنوان مثال ، تولید داروها و یا صنایع شیمیایی مانند تولید پارچه و رنگ.

پکیج تصفیه فاضلاب نمی‌توانند این آلودگی‌های شیمیایی را بدون تصفیه کامل در محیط تخلیه کنند. شرکت‌ها ممکن است با ترکیبات مختلف فاضلاب درگیر شوند و به ETP های کمی متفاوت‌تر نیاز داشته باشند.


درخصوص پکیج تصفیه فاضلاب بیشتر بدانیم …


مانند سیستم تصفیه فاضلاب شهری ، سیستم تصفیه پساب ETP نیز معمولاً شامل تصفیه مقدماتی ، اولیه ، ثانویه و سوم فاضلاب است.

فرآیندهای استفاده شده ممکن است در پاسخ به خصوصیات فاضلاب مورد نظر متفاوت باشد.

به عنوان مثال ، غلظت جامدات معلق ، دما ، رنگ ، سختی یا قلیایی بودن آن ، یا وجود آلودگی‌هایی مانند فلزات ، مواد شیمیایی کشاورزی یا میکروارگانیسم ها.

۳. تصفیه لجن فعال (ASP)

تاسیسات تصفیه لجن (Activated Sludge Plants) فعال مانند تاسیسات تصفیه فاضلاب است. آنها فاضلاب را با استفاده از لجن فعال شده اولیه برای هضم آلاینده‌های بیولوژیکی تصفیه می‌کنند.

اگرچه یک STP ممکن است در تصفیه ثانویه خود از لجن فعال نیز استفاده کند ، اما لجن فعال بیشتر نقش اصلی را در یک ASP بازی می‌کند.

فرآیندهای لجن فعال از اکسیژن محلول استفاده می‌کنند تا رشد مواد آلی را که به عنوان لخته های بیولوژیکی شناخته می‌شوند ، تقویت کنند.

سپس گره‌های بیولوژیکی به تجزیه آلاینده‌های فاضلاب کمک می کنند. آنها ذرات را به دام می‌اندازند و فاضلاب را با تبدیل آمونیاک به نیتریت و نیترات و در نهایت به گاز نیتروژن بی ضرر پاک می‌کنند.

روند کار تصفیه لجن فعال چگونه است؟

در حین تصفیه لجن فعال ، ASP ابتدا از دمنده ها برای دمیدن هوا به فاضلاب خام استفاده می‌کند. هوا ماده جامد را می‌شکند و فاضلاب خام را به مایع سوپری تبدیل می‌کند. سپس اجزای بیولوژیکی مخلوط ، بسیاری از مواد آلی و آلاینده ها را هضم می‌کنند.

ASP از نظر ساخت کمی با STP استاندارد متفاوت است. بیشتر STP ها حاوی یک محفظه اسکان اولیه هستند که به تخلیه منظم نیاز دارند.

این اتاق‌های ته نشینی به جای تشکیل لجن فعال ، لجن بی هوازی تشکیل می دهند که نمی تواند به تجزیه مواد آلی کمک کند و در عوض نیاز به حذف دارند.

ASP فقط با لجن فعال سرو کار دارد ، بنابراین حاوی محفظه های ته نشینی نیست و نیازی به حذف لجن بی هوازی نیست.

برخلاف لجن بی هوازی که می تواند بوی نامطبوعی بدهد ، لجن فعال بوی کمتری دارد.

Activated Sludge Process And Kinetics Of Activated Sludge Process - CivilDigital -

ASP در مقایسه با STP های استاندارد چند مزیت دیگر نیز ارائه می دهد:

 • فرایند ساده تر.
 • نتایج قابل اطمینان تر
 • توانایی آسان برای تهیه مجدد اتاق هضم با باکتری های مفید.
 • بوی نامطبوع کمتری دارد.
 • فواصل طولانی تر بین تخلیه مخزن.
 • لجن بی هوازی ناخواسته کمتر برای از بین بردن.
 • نگهداری اقتصادی افزایش یافته است.
 • هیچ قطعه متحرکی که ممکن است شکسته شود یا دچار خطا شود.
 • نگهداری راحت و عدم نیاز به مخزن با باکتری های اضافی.
 • اغلب در موقعیت‌هایی مفید هستند که مزایایی مانند راحتی ، مقرون به صرفه بودن و سادگی را در اولویت قرار می‌دهند.

تصفیه فاضلاب مشترک و ترکیبی (CEPT)

سیستم تصفیه فاضلاب مشترک و ترکیبی (Common and Combined Effluent Treatment Plants) برای کمک به تولیدکننده‌های فاضلاب کوچکتر در تصفیه پساب آنها وجود دارد.

شرکت‌های کوچک تولید کننده و سایر کارخانه‌هایی که فاضلاب تولید می کنند ، به عنوان مثال دباغی‌ها ، توانایی خرید و نصب تأسیسات تصفیه خانه پساب را ندارند.

آنها بودجه ای برای نگهداری این ساختارهای بزرگ و پیچیده و بهره‌برداری ایمن و موثر از آنها ندارند.

CEPT ها یک راه حل ارائه می دهند. CEPT به چندین تاسیسات مختلف تولید فاضلاب در یک خوشه صنعتی اجازه می دهد تا پساب خود را در یک کارخانه متمرکز برای تصفیه جمع کند.

تمام تأسیسات کوچکی که فاضلاب خود را به CEPT می فرستند ، هزینه های نگهداری و بهره برداری از نیروگاه را تقسیم می کنند. در عوض ، آنها بدون هیچ زحمتی برای راه اندازی چندین تصفیه خانه در مقیاس کامل ، خدمات فاضلاب تمیز و سازگار را دریافت می کنند.

سیستم تصفیه فاضلاب چگونه کار میکند ؟

شیوه ی عملکرد سیستم تصفیه فاضلاب، بر پایه یک فرایند بیولوژیکی است. ارگانیسم های کوچک که به طور طبیعی در فاضلاب خانه وجود دارند، از آلودگی آلی موجود در فاضلاب تغذیه می کنند و با رشد خود، آن را تخریب می کنند. برای این کار برخی از این باکتری ها به اکسیژن نیاز دارند.

آلاینده های موجود در فاضلاب خانگی عموماً ارگانیک و زیست تخریب پذیر هستند، به این معنی است که میکروارگانیسم ها می توانند از این ماده به عنوان منبع غذایی خود استفاده کنند. یک سیستم تصفیه بیولوژیکی فاضلاب از باکتری ها و سایر میکروارگانیسم ها برای حذف تا ۹۹ درصد از مواد آلی موجود در فاضلاب انسانی استفاده می کند.

فرآیندهای بیولوژیکی پکیج تصفیه فاضلاب در واقع برای حفظ محیط زیست و طبیعت توسعه یافته است. با ورود فاضلاب به جریان آب های سطحی مانند رودخانه ها و … محتوای اکسیژن محلول در آب کاهش پیدا میکند و در نتیجه تعداد باکتری‌ها افزایش می‌یابد. همانطور که فاضلاب به پایین دست منتقل می شوند، باکتری ها در نهایت تمام مواد آلی را مصرف می کنند. سپس جمعیت باکتری ها کم میشود، اکسیژن محلول در جریان دوباره زیاد می شود و کل فرآیند در نقطه تخلیه فاضلاب بعدی تکرار می شود تا به طور طبیعی آلاینده ها حذف شود.

سیستم تصفیه فاضلاب از طراحی تا اجرا

شرکت کلراب طراح و مجری انواع سیستم های تصفیه فاضلاب و همچنین دارنده ی گواهینامه ی معتببر ACI با بهره گیری از مجرب ترین کارشناسان آمادگی همکاری و عقد قرار داد با تمامی صنایع و کارخانه ها را دارد.

برای به دست‌آوردن آرامش خاطر درمسئولیت‌پذیری و آگاهی از محیط زیست در تصفیه و دفع فاضلاب ، با ما در تماس باشید.

ما می‌توانیم راه حل های سفارشی و کلیدی را در اختیار شما قرار دهیم که به شما امکان دهد زمان کمتری را به مدیریت پسماند اختصاص دهید و وقت بیشتری را به جنبه های اصلی کسب و کار خود اختصاص دهید.

امروز با ما تماس بگیرید تا از خدمات تصفیه فاضلاب صنعتی ، پکیج تصفیه فاضلاب ، مدیریت پسماند شیمیایی یا خدمات حذف زباله لجن و حلال استفاده کنید. یا ، با مراجعه به وب سایت ما درباره آنچه از سیستم تصفیه آب و فاضلاب مناسب می‌خواهید ، بیشتر بدانید. برخی از پروژ ه های تولید و نصب شده توسط کلراب را اینجا ببینید.

۳ thoughts on “انواع سیستم تصفیه فاضلاب

 1. چقدر خوب میشه که از تصفیه فاضلاب شهری به درستی استفاده کنند و این مکان کمی از شهر دور تر باشد تا بوی نامطبوع آن انسانها را اذیت نکنند.

 2. یکی از بزرگترین کارهای که باید به درستی انجام بشود تصفیه فاضلاب شهری است .

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *