بازیافت حرارت حاصل از تصفیه فاضلاب

بازیافت حرارت حاصل از تصفیه فاضلاب برای اولین بار برای گرم کردن یک خانه مسکونی در انگلستان استفاده شد.

با استفاده از گرمای بیش از حد بازیابی‌شده از تخلیه و تصفیه فاضلاب، حدود ۲۰۰۰ خانه می‌توانند از یک منبع انرژی کم کربن بهره‌مند شوند.

استخراج گرما از فاضلاب

اگرچه این تحقیق هنوز نهایی نشده است ، اما این طرح با مشارکت شرکت آبفای انگلستان و شهرداری در دست توسعه است.

طبق این برنامه ، مبدل های حرارتی انرژی حاصل از حدود یک سوم پساب نهایی حاصل از کار تصفیه فاضلاب هاگاسمیل را بازیابی می کنند و به ۳۸۰،۰۰۰ خانه آب تمیز می دهند.

لذا می توان هر سال حداکثر ۷ گیگاوات ساعت گرما را از طریق تصفیه آب بازیابی کرد و در انتشار حدود ۱۰۵۰۰۰ تن دی اکسید کربن در طول عمر تخمینی ۳۰ ساله پروژه صرفه جویی کرد.

درجه حرارت فاضلاب نهایی معمولاً در حدود ۱۰-۱۵ درجه سانتیگراد در کل سال است. هنگامی که طرح بازیابی گرما کار بیافتد، دمای پساب سرد می‌شود. تا به دمای محیط نزدیکتر شود. درحالی که گرمای استخراج شده در یک شبکه منطقه‌ای با دمای بیش از ۶۵ درجه سانتیگراد گردش می‌یابد.

گسترش نقش قدرت فاضلاب

پس از نصب این سیستم پیش بینی می شود که شبکه گرمایش به ساختمان‌های عمومی و تجاری اضافی در مرکز شهر کینگستون گسترش یابد.

این سیستم روند آینده‌ی شبکه گرمایی منطقه ، بخشی اساسی از برنامه های شورای شهر کینگستون برای خنثی سازی کربن تا سال ۲۰۳۸ است.

سارا بنتلی ، مدیر اجرایی آب تیمز ، می‌گوید:

“گرمای تجدید پذیر از شبکه فاضلاب یک منبع خارق العاده است.”

وی افزود: “ما اطمینان داریم که طرح های نوآورانه گرمایش منطقه ای مانند این فرصت‌هایی را فراهم می کنند که ما سیاره خود را در مکانی بهتر برای نسل های آینده ترک خواهیم کرد.”

در حال حاضر منابع انرژی تجدیدپذیر مانند انرژی های زیستی ، بادی و خورشیدی حدود یک چهارم برق مورد نیاز انگلستان را تولید می کنند و سالانه حدود ۴۰ میلیون پوند در انرژی صرفه جویی می کنند.

هدف این شرکت دستیابی و جلوگیری از انتشار کربن تا سال ۲۰۳۰ است.


درخصوص سیستم تصفیه فاضلاب بیشتر بدانیم


استفاده از انرژی کربن تصفیه فاضلاب در سراسر اروپا

در صورت موفقیت ، انتظار می رود پروژه پیشگام کینگستون الگویی برای طرح‌های مشابه در سایر نقاط انگلیس باشد.

همچنین ممکن است به پیشرفت‌های دیگر در سایر نقاط اروپا که طرح‌های گرمایش منطقه بسیار گسترده تر است را اضافه کند.

تعدادی از پروژه‌های آزمایشی استخراج گرما از آب تصفیه‌شده قبلاً در اروپا ایجاد شده‌است.

به عنوان مثال ، در کلن ، یک پروژه بازیابی حرارت پسماند فاضلاب به عنوان بخشی از پروژه CELSIUS اروپا انجام شد.

این پروژه با حمایت مالی از هفتمین برنامه ، شبکه ای از ۷۲ شهر را برای کمک به برنامه ریزی ، توسعه و بهینه سازی شبکه های گرمایش و سرمایش منطقه حرکت کرد.

بازیافت حرارت حاصل از تصفیه فاضلاب

“تعدادی از پروژه‌های آزمایشی استخراج گرما از آب تصفیه‌شده قبلاً در اروپا ایجاد شده‌است.”

هزینه جمع‌آری CO2 کلن ۱.۰۶۰.۰۰۰ یورو و توسط ۵۰ درصد از اتحادیه اروپا تأمین شد. این مکان از سه سایت مختلف با مساحت ۳۰۰۰۰ متر مربع در کلن تشکیل شده‌است. ( وان، مولهایم و نیپس ) که از پمپ های حرارتی منبع فاضلاب برای بازیابی گرما استفاده می کنند. این واحدها از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ نصب شده‌اند.

سایت Wahn با ظرفیت ۲۰۰ کیلووات، با درجه حرارت تنظیم شده در شبکه گرمایش ۶۰ درجه سانتیگراد و تولید سالانه ۱۰۰۰ مگاوات ساعت، حدود ۳۳۰ مگاوات ساعت و ۲۰ تن CO2 در سال صرفه‌جویی می‌کند.

ظرفیت مولهایم ۱۵۸ کیلووات است. دوباره با یک درجه حرارت تنظیم شده در شبکه گرمایش ۶۰ درجه سانتیگراد و تولید سالانه ۷۰۰ کیلووات ساعت. کل پس انداز اولیه سالانه ۱۶۷ مگاوات ساعت و ۲۲ تن CO2 است.

فرصت های بازیابی انرژی هدر رفته

یک پروژه مشابه در گوتنبرگ ، سوئد در تصفیه خانه فاضلاب Rya Värmepumpverk نصب شد. چهار پمپ حرارتی با ظرفیت کلی ۱۶۰ مگاوات از آب تصفیه شده انرژی استخراج می کنند.

با توجه به فراگیر بودن تصفیه خانه های فاضلاب شهری و افزایش تقاضا برای منابع فضای کم کربن و گرمایش آب ، فرصت های آشکاری برای بازیابی انرژی پسماند وجود دارد.

در واقع با بیش از ۳۵۰ عملیات در تصفیه فاضلاب، زمینه بازیابی گرما در آب قابل توجه‌است. با این حال کلید توسعه موفق منبع مناسبی از تقاضای گرما مانند شبکه گرمایش منطقه ای، بیمارستان. سایر مواردی است که از مقدار زیادی گرمای کم درجه استفاده می‌کنند.

در اروپا، جایی که گرمایش منطقه‌ای در بسیاری از شهرها کاملاً زیاد شده‌است. و پروژه‌های پایلوت در حال انجام است. احتمالاً بازیابی گرما از فاضلاب به طور گسترده‌ای گسترش می‌یابد.

سخنگوی شرکت آبفای انگلستان می‌گوید: “ما معتقدیم که این طرح می تواند در مکان های دیگر نیز انجام شود “

منبع: Aquatechtrade

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *