اهمیت سیستم هوادهی در تصفیه فاضلاب

سیستم هوادهی فاضلاب به فرآیند افزودن هوا به فاضلاب برای اجازه تجزیه بیولوژیکی هوازی اجزای آلاینده گفته می‌شود.

این یک بخش جدایی ناپذیر از اکثر سیستم های تصفیه فاضلاب بیولوژیکی است.

بر خلاف تصفیه شیمیایی که از مواد شیمیایی برای واکنش و تثبیت آلاینده ها در جریان فاضلاب استفاده می کند ، در تصفیه بیولوژیکی از میکروارگانیسم هایی که به طور طبیعی در فاضلاب وجود دارد برای تخریب آلودگی های فاضلاب استفاده می‌شود.

سیستم هوادهی چه زمانی استفاده می‌شود؟

در تصفیه فاضلاب شهری و صنعتی ، هوادهی بخشی از مرحله است که به عنوان فرآیند تصفیه ثانویه شناخته می شود.

فرآیند لجن فعال رایج ترین گزینه در تصفیه ثانویه است. هوادهی در فرآیند لجن فعال مبتنی بر پمپاژ هوا به داخل مخزن است که باعث رشد میکروبی در فاضلاب می شود.

میکروب ها از مواد آلی تغذیه می کنند و گَله هایی را تشکیل می دهند که به راحتی می توانند ته نشین شوند.

پس از استقرار در یک مخزن ته نشینی جداگانه ، باکتری های تشکیل دهنده گله های “لجن فعال” به طور مداوم دوباره به حوضه هوادهی چرخانده می شوند تا سرعت تجزیه را افزایش دهند.


با تجهیزات تصفیه فاضلاب بیشتر آشنا شوید….


سیستم هوادهی چگونه کار می کند؟

سیستم هوادهی اکسیژن را برای باکتری ها در تثبیت و تصفیه فاضلاب فراهم می‌کند. اکسیژن از موارد مورد نیاز باکتری ها است تا امکان تجزیه بیولوژیکی را فراهم کند.

اکسیژن ارائه شده توسط باکتری های موجود در فاضلاب برای تجزیه مواد آلی حاوی کربن و تشکیل دی اکسید کربن و آب مورد استفاده قرار می گیرد.

بدون وجود اکسیژن کافی ، باکتری ها قادر به تخریب بیولوژیکی مواد آلی ورودی در یک زمان مناسب نیستند.

در غیاب اکسیژن محلول ، تخریب باید در شرایط سپتیک رخ دهد که آهسته بوده و باعث تبدیل ناقص آلاینده ها می شود.

در شرایط سپتیک ، برخی از فرآیندهای بیولوژیکی هیدروژن و گوگرد را تبدیل کرده و سولفید هیدروژن تشکیل داده و کربن را به متان تبدیل می کنند.

کربن دیگر به اسیدهای آلی تبدیل می شود که شرایط PH کم در حوضچه ایجاد و آب را برای تصفیه سخت تر می کند و باعث ایجاد بو می شود.

تخریب زیستی مواد آلی در غیاب اکسیژن یک فرآیند بیولوژیکی بسیار کند است  که به فرآیند بی هوازی معروف است . این فرآیند برای برخی از صنایع مانند صنایع لبنی به علت نوع فاضلاب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چرا سیستم هوادهی برای تصفیه فاضلاب مهم است؟

سیستم هوادهی مهمترین مولفه یک سیستم تصفیهآب و فاضلاب با استفاده از فرآیند لجن فعال است. یک سیستم هوادهی چنانچه به خوبی طراحی شده باشد تأثیر مستقیمی بر روی سطح تصفیه فاضلاب دارد.

منبع اکسیژن کافی و توزیع شده به طور مساوی در سیستم هوادهی ، کلید تصفیه فاضلاب سریع ، اقتصادی و موثر است ، علاوه بر لجن فعال در فرآیند بیولوژیکی به روش  MBR, MBBR,SBR RBC  نیاز به حضور اکسیژن برای تصفیه دارند.

چگونه می توان سیستم هوادهی مناسب برای تصفیه فاضلاب را انتخاب کرد؟

هنگامی که می خواهید سیستم هوادهی مناسب برای نیازهای تصفیه فاضلاب خود انتخاب کنید ، برخی از عواملی که تعیین می‌کنند کدام گزینه بهتر است عبارتند از:

  • هزینه های نگهداری ، انرژی و اهداف سرمایه شما
  • حجم کل فاضلاب
  • نیاز اکسیژن برای فاضلاب
  • آب و هوای گیاه و موقعیت مکانی آن
  • الزامات کارایی
  • اندازه مخزن

اهداف کاهش تعمیر و نگهداری سیستم هوادهی

وقتی همه گزینه های خود را بررسی می کنید ، اطمینان حاصل کنید که سیستم با اندازه های مختلف مخزن تا چه اندازه موثر خواهد بود.

به عنوان مثال ، هواده های حباب پراکنده هنگام استفاده با مخازن کوچک ، کارایی کمتری دارند. همچنین مهم است که تعیین کنید چه مقدار فاضلاب در یک زمان خاص تصفیه می کنید.

مثلاً هوادهی نوع اسپری معمولاً قادر به تصفیه فاضلاب به اندازه هواده های حباب پراکنده و برج بسته نیست.

ممکن است بخواهید بعد از تصفیه پساب  به اندازه گیری آن فکر کنید ، که می تواند با استفاده از هر تعداد حسگر تصفیه انجام شود.

همچنین انواع مختلفی از سنسورها وجود دارد که می تواند برای تعیین کیفیت آب مورد استفاده قرار گیرد و اصلی ترین آنها سنسورهای PH و حسگرهای هدایت است.

همچنین می توانید از حسگر اکسیژن محلول استفاده کنید زیرا هوادهی میزان اکسیژن محلول را که به آب وارد می شود مستقیماً افزایش می دهد.

برای نیازهای تصفیه فاضلاب ، توصیه می شود که یک سنسور طولانی مدت را انتخاب کنید که استفاده دقیق از آن را تحمل کند.

یکی دیگر از سنسور های مهم فرآیند تصفیه قراردادن سنسور  BOD , COD  سنج می باشد.

سیستم هوادهی ساخت شرکت کلرآب

تعمیر و نگهداری سیستم هوادهی

پس از انتخاب سیستم هوادهی متناسب با نیازتان ، احتمالاً می خواهید تعمیر و نگهداری منظم را روی سیستم مورد نظر خود انجام دهید.

حفظ یک سیستم هوادهی از آن جهت مهم است که عدم تعمیر و نگهداری باعث می شود که سیستم بسیار موثر و کارآمد نشود و این باعث افزایش هزینه های عملکرد شما می شود.

در صورت انتخاب هوادهی حباب پراکنده یا هوادهی برج بسته ، باید دمنده را با تعویض فیلترهای هوای قدیمی و روغن کاری موتور نگهداری کنید.

هنگامی که از یکی از سه نوع سیستم هوادهی در دسترس خود استفاده می کنید ، تهویه مناسب منطقه نیز ضروری است.

سینی ها و مخازن موجود در سیستم هوادهی نیز باید گاهی اوقات تمیز شوند ، که اگر می خواهید از جمع شدن زنگ زدگی ، جلبک ها و گوگرد خلاص شوید ، این کار ضروری است. همه این مواد می توانند کارایی سیستم شما را کم کنند.

نوشته شده توسط: eBgroup

۵ thoughts on “اهمیت سیستم هوادهی در تصفیه فاضلاب

  1. سیستم های هوادهی سطحی و عمقی شما همچنین طراحیتون بسیار با کیفیت و استاندارد میباشد. شرکت ما چندین ساله از خدمات شما استفاده میکنه و بسیار راضی هستیم

  2. سیستم هوادهی اگر به درستی طراحی بشود روی سطح تصفیه فاضلاب خیلی تاثیر می گذارد.

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *