تصفیه فاضلاب نساجی

تصفیه فاضلاب نساجی و رنگ به طور عمده شامل تصفیه فاضلاب بسیار رنگی حاوی انواع رنگ‌ها در غلظت‌های مختلف است.

فاضلاب برای محافظت از محیط زیست و طبق دستورالعمل های قانونی قبل از تخلیه باید با حذف موثر رنگ ، تصفیه شود. برای همین انعقاد متداول ترین روش در تصفیه فاضلاب صنعت نساجی است.

کارخانه های نساجی و رنگرزی از انواع مختلفی از رنگ‌های کامپوزیت مصنوعی استفاده کرده و مقادیر زیادی فاضلاب بسیار رنگی را تولید می‌کنند.

این زباله ها باید قبل از تخلیه با استفاده از تجهیزات تصفیه فاضلاب تصفیه شوند تا مطابق با قوانین حفاظت از محیط زیست در مورد آب‌ عمل کرده باشند.

فرآیند تصفیه فاضلاب نساجی

اغلب از فرآیندهای تصفیه بیولوژیکی برای تصفیه پساب‌های نساجی استفاده می‌شود. این فرایندها به طور کلی برای کاربرد بیوشیمیایی اکسیژن (BOD) و حذف جامدات معلق (TSS) کارآمد هستند.

اما برای حذف رنگ از زباله‌ها و پساب‌ها تا حد زیادی بی اثر می‌شوند. در نتیجه پساب‌های پسماند تصفیه شده ممکن است هنگام تخلیه دارای مقدار قابل توجهی رنگ باشند.

این رسیدگی‌ها عملیات تصفیه فیزیکی و شیمیایی فاضلاب هستند که شامل جذب ، اکسیداسیون ، رسوب شیمیایی و غیره هستند.

در سال های اخیر ، تحقیقات قابل توجهی در مورد حذف رنگ از پساب‌های پارچه‌ای انجام شده است. به طور کلی این مطالعات برای استفاده از انعقاد کننده‌های غیر آلی مانند آلوم ، آهک ، سولفات آهن یا آهن و کلرید پلی آلومینیوم (PAC) و غیره است.

این روش بیشتر موارد انعقاد برای از بین بردن رنگ خصوصاً فاضلاب‌های حاوی مواد جامد محلول موثر بوده است. با این حال معمولاً دوزهای شیمیاییِ بالایی لازم است و باید مقدار زیادی از لجن را دور انداخت.

تصفیه لجن فاضلاب نساجی

هزینه دفع لجن منجر به هزینه‌ی نسبتاً بالایی در فرآیند تصفیه فاضلاب می‌شود.

تحقیقات نشان داده است که انعقاد کننده‌های آلی مانند کلرید پلی دی الدی متیل آمونیوم (poly-DADMAC) و پلی آمین جایگزینی موثر برای انعقاد کننده‌های غیر آلی است . می تواند باعث حذف آلودگی ها یا آلاینده‌ها در تصفیه فاضلاب نساجی شود.

تولید صفر لجن تقریبا مشکلات دفع لجن را برطرف می‌کند و هزینه های تصفیه فاضلاب نساجی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.


برای دیدن محصولات تصفیه فاضلاب کلرآب کلیک کنید…


استفاده از انعقاد کننده‌های غیر آلی در تصفیه فاضلاب نساجی

انعقاد کننده‌های معدنی معمولی سولفات آلومینیوم ، کلرید آلومینیوم ، کلرید فریک / سولفات ، اکسید کلسیم / منیزیم و غیره هستند .

دو ظرفیتی کاتیون‌های تک ظرفیتی انعقاد کننده عملاً عمل انعقادی بسیار ضعیفی دارند و کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

آلوم (سولفات آلومینیوم) یکی از انعقاد کننده‌های غیر آلی است که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد و رسوب نامحلول هیدروکسید آلومینیوم تولید می کند و در محدوده pH باریک نزدیک به ۵ کار می کند.

آلوم نسبت به سایر انعقاد کننده‌ها ارزان تر است. با این حال ، اثربخشی آن در بسیاری از کاربردهای تصفیه فاضلاب محدود است.

ترکیبات فریک مانند کلرید فریک و سولفات نیز برخی از انعقاد کننده‌های معدنی معروف هستند که در همان محدوده pH آلوم کار می‌کنند .

تجهیزات تصفیه فاضلاب نساجی

نتیجه

به طور کلی ، انعقاد کننده‌های غیر آلی ریزترهای سبک و کوچکی تولید می‌کنند که برای نشستن به زمان بیشتری نیاز دارند.

همچنین این واقعیت را نشان می دهد که حجم لجن با انعقاد کننده‌های غیر آلی همیشه بیشتر است. یکی دیگر از معایب بیشتر انعقاد کننده‌های غیر آلی این است که آنها به pH حساس هستند و بنابراین فقط در یک محدوده PH باریک کار می کنند.

اخیراً ، استفاده از منعقد کننده های غیر آلی مانند کلرید پلی آلومینیوم یا سولفات پلی آلومینیوم در بسیاری از کاربردها از اهمیت زیادی برخوردار شده است.


۱ thought on “تصفیه فاضلاب نساجی

  1. چقدر خوبه که نساجی ها قبل از هر کاری برای تصفیه پسماند نساجی کاری کنند چون این رنگ ها و املاح به آب های زیر زمینی خیلی نفوذ می کنند.

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *