فیلتر شنی و کربنی چیست؟

از فیلتر شنی و کربنی اغلب در تصفیه آبهای زیرزمینی برای حذف محلول آهن استفاده می شود. آهن و منگنز موجود در آب‌های زیرزمینی توسط هوادهی اکسید می شوند و سایر مواد متعاقباً در فیلتر شن به دام می افتند.

 سپس فیلتر با ذرات اشباع شده و باید تمیز شود تا از انسداد کامل آن جلوگیری شود. فیلترهای شنی با شستشوی مجدد هوا و یا آب تمیز می‌شوند.

این فناوری برای تجهیزات ضد عفونی کننده، سیستم‌های چرخش مجدد ، فرآیندهای آب شستشو ، سیستم‌های آبیاری ، فیلتراسیون آب حوض و تمیز کردن آب‌های زیرزمینی مناسب است.

فیلتر شنی

فیلتر شنی فرایندی است که در آن تصفیه آب توسط یک لایه شن انجام می‌شود و ذرات موجود در آب را به دام می‌اندازد.


درخصوص فیلتر شنی بیشتر بدانیم…


فیلتر کربنی

فیلتر کربنى به‌منظور حذف طعم، بو، رنگ، مواد آلى و کلر آزاد به کار می‌رود. در فیلتر کربنى، آب از بستر ذغال کربن اکتیو گرانولى عبور کرده و رنگ و بوى آن توسط ذغال کربن جذب می‌شود.

در نتیجه آب خروجى بدون هر گونه طعم، بو و رنگى خواهد بود. فیلتر کربنى معمولاً بعد از انواع فیلتر شنى در فرآیند تصفیه آب قرار می‌گیرد.


در خصوص کاربرد فیلتر کربنی بیشتر بدانیم…


فیلتر شنی و کربنی چگونه کار می کند؟

در فیلتر شنی و کربنی آب تصفیه نشده در قسمت بالای فیلتر قرار می‌گیرد. سپس به آرامی از بستر آن فرو می‌ریزد. این بستر از ماسه ، شن یا محیط فیلتر تشکیل شده است. منافذ کوچک تضمین می‌کنند که ذرات خاک قادر به عبور نیستند.

 فیلترهای کربن که به آنها فیلترهای زغالی نیز گفته می‌شود، حاوی قطعات کوچکی از کربن، به صورت دانه‌ای یا بلوکی هستند.

فقط چهار گرم کربن فعال دارای مساحتی برابر با یک زمین فوتبال (6400 متر مربع) است. این سطح عظیم به فیلترهای کربن فعال اجازه می‌دهد تا در جذب آلاینده‌ها و سایر مواد بسیار موثر باشند.

وقتی آب از فیلترهای کربن فعال عبور می‌کند، مواد شیمیایی به کربن می‌چسبند. در نتیجه آب خالص‌تری تولید می‌شود. اثربخشی این فرآیند به جریان و درجه حرارت آب بستگی دارد.

 بنابراین بیشتر فیلترهای کربن فعال کوچکتر باید با فشار کم و آب سرد استفاده شوند.

فیلتر کربنی فعال چه چیزی را حذف می‌کند؟

کربن فعال می تواند در کاهش صدها ماده از جمله آلاینده ها و سایر مواد شیمیایی از آب لوله کشی موثر باشد.

دامنه حذف موثر اهمیت زیادی دارد و به کیفیت کربن فعال استفاده شده و شکل استفاده از آن بستگی دارد.

شستشوی فیلتر شنی و کربنی

وقتی مقدار مشخصی از آب فیلتر شد و یا شن به درجه خاصی از آلودگی رسید، به طور خودکار شستشو انجام می‌شود. در حین شستشو، منافذ بزرگ می شوند تا خاکِ بر روی آنها شسته شود.

سپس این خاک همراه با آب آلوده تخلیه می‌شود. در نتیجه فیلتر شنی با حفظ کیفیت تصفیه بهینه، دیگر مسدود نخواهد شد.

پیش تصفیه فیلتر شنی و کربنی

معمولا فیلتر شنی و کربنی به عنوان یکی از واحدهای پیش تصفیه در تصفیه آب به کار می‌رود. آب خروجی از چاه یا منابع آبی دیگر نظیر (سد، رودخانه و …) حاوی ذرات معلق (شن و ماسه و …) بوده، که این عوامل بر روی کیفیت آب مصرفی تاثیر گذار است.

از اینرو در کلیه تصفیه‌خانه‌ها، آب قبل از ورود به سیستم اصلی تصفیه از یک واحد پیش تصفیه عبور می‌کند.

 یکی از این واحدها، واحد فیلتراسیون شنی می باشد که با بستری از شن، احاطه شده است. جریان آب ضمن عبور از بستر شنی، ذرات و املاح آن حذف گردیده و به کیفیت قابل قبول می‌رسد.

اساساً طراحی مخزن فیلتر شنی بر اساس دِبی ماکزیمم عبوری و قطر ذرات معلق موجود در آب می‌باشد. جنس بدنه از نوع فلزی است که براساس نیاز قابل بررسی و اجرا می‌باشد.

سیستم فیلتراسیون شنی

مزایای فیلتر شنی و کربنی

  • سیستم های فیلتر شنی وکربنی در مدت زمان طولانی‌تری نیاز به شستشوی مجدد پیدا می‌کند. زیرا فیلتر می‌تواند مواد زائد بیشتری را در خود نگه دارد. به دام انداختن و نگه داشتن این مواد درعمق بستر فیلتر صورت می‌گیرد.
  • فیلتر شنی و کربنی برای استفاده در مخزن فشاربسته بسیار مناسب‌تر است. زیرا مواد زائد و ترک خوردگی بستر عملاً از بین می‌رود و به سختی نیاز به بازرسی بصری دارد.
  • استفاده از مخازن تحت فشار نسبت به استفاده از حوض‌های باز یا فیلترها برای فیلتراسیون در نحوه استفاده یک مزیت آشکار است. همچنین می تواند در فیلتراسیون منابع آب کوچک مورد استفاده قرار بگیرد.
  • استفاده از مخازن با قطر کوچک موجب سرعت بالای جریان فیلتراسیون در فیلتر شنی و کربنی می‌شود. آب تصفیه شده درجه شفافیت بسیار بالایی را به دست می‌آورد.
  • شفاف سازی آب با سرعت جریان بسیار بالا یکی دیگر از مزایای مهم فیلترهای شنی و کربنی است. این مقدار در حدود ۱۴ تا ۱۵ گالن در دقیقه در هر متر مربع است.
  • فیلتر شنی و کربنی در انتهای تصفبه فاضلاب برای استفاده مجدد از پساب نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربردهای فیلتر شنی و کربنی

 این تفاوت در تولید آب تصفیه شده بسیار مهم است و به تصفیه آب با حذف رسوب ، آهن و ذرات زائد و از بین بردن طعم و بوی نامطبوع ، رنگ ناخواسته و ذرات معلق کمک می‌کند. 

همه این ذرات زائد معمولاً در آبهای سطحی یافت می‌شوند. این فیلترها می‌توانند در شرایط مختلف خدماتی، از جمله کاربردهای شهری ، صنعتی و سازمانی مورد استفاده قرار گیرند.

سیستم‌های فیلتر شنی و کربنی برای استفاده در مواردی که به استانداردهای دقیق کیفیت آب نیاز است و یا آب حاوی سطح بالاتری از مواد جامد معلق باشد، ایده آل است.

فیلتر شنی و کربنی، فیلتری پرکاربرد در قالب فیلترهای تصفیه آب اولیه برای حذف ذرات معلق در سیستم تصفیه فاضلاب هستند. 

با استفاده از سیستم های فیلتر و تصفیه آب ، از نظر اقتصادی هزینه ها به طور چشم‌گیری کاهش می‌یابد.

۴ thoughts on “فیلتر شنی و کربنی چیست؟

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *