اطلاعات اولیه در مورد استفاده مجدد از آب

مبانی استفاده مجدد از آب

استفاده مجدد از آب (که معمولاً به عنوان بازیافت آب یا احیای آب نیز شناخته می شود) آب را از منابع گوناگون جذب می‌کند.

سپس آن را برای اهداف مفیدی مانند کشاورزی و آبیاری ، منابع آب آشامیدنی ، آب مجدد برای آب‌های زیرزمینی ، فرآیندهای صنعتی و ترمیم محیط استفاده می گردد.

استفاده مجدد از آب می‌تواند گزینه‌های دیگری برای تأمین آب نیز داشته باشد و از آن برای تقویت امنیت، پایداری و مقاومت آب استفاده شود.

استفاده مجدد از آب را می توان به صورت برنامه‌ریزی شده یا برنامه ریزی نشده تعریف کرد.

استفاده مجدد از آب بدون برنامه ریزی به موقعیت‌هایی اطلاق می‌شود که در آن منبع آب به طور قابل توجهی قبلاً استفاده می‌شود. یک نمونه متداول از استفاده مجدد از آب برنامه ریزی نشده هنگامی اتفاق می‌افتد که جوامع، منابع آب خود را از رودخانه‌هایی که فاضلاب تصفیه شده از اجتماعات بالادستی دریافت می کنند بدست می‌آورند.

استفاده مجدد از آب برنامه ریزی شده به سیستم‌های آبی طراحی شده‌ای گفته می‌شود که هدف از آن استفاده مجدد از منبع آب بازیافت شده است.

غالباً، جوامع قبل از بازگشت آب به محیط، به دنبال استفاده بهینه از آب با استفاده مجدد از آب تا حد ممکن در جامعه هستند. نمونه‌هایی از استفاده مجدد برنامه ریزی شده عبارتند از: آبیاری کشاورزی، آب فرآیندهای صنعتی، منابع آب آشامیدنی و مدیریت تأمین آب زیرزمینی.

انواع استفاده مجدد از آب

منابع آب برای استفاده مجدد بالقوه می تواند شامل فاضلاب شهری ، فرآیند صنعت و آب خنک کننده ، آب طوفان ، رواناب کشاورزی و جریان های برگشتی ، و تولید فعالیت های استخراج منابع طبیعی باشد. این منابع آب به اندازه کافی مورد استفاده قرار می گیرند تا از مشخصات “مناسب برای اهداف” برای استفاده بعدی استفاده کنند. “مشخصات مناسب برای اهداف” عبارتند از نیازهای تصفیه برای انتقال آب از یک منبع خاص به کیفیت مورد نیاز ، برای اطمینان از سلامت عمومی ، حفاظت از محیط زیست یا نیازهای خاص کاربر. به عنوان مثال ، آب برداشت شده برای آبیاری محصولات زراعی باید باشد. کیفیت کافی برای جلوگیری از آسیب رساندن به گیاهان و خاک ها ، حفظ ایمنی مواد غذایی و حفظ سلامت کارگران مزرعه.

استفاده از آب بازیافتی

نمودار فعالیت‌های مصرف و تصفیه آب معمولی، اقدامات درمانی و مناسب برای فعالیت‌ها، و فعالیت‌های تخلیه و رواناب، همچنین نحوه ورود آب به سیستم، تصفیه و سپس برای کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

نمونه هایی از منابع آب و برنامه های کاربردی استفاده از آب بازیافتی

  • آبیاری برای کشاورزی
  • آبیاری برای محوطه سازی مانند پارک ها ، راه های حقوقی و زمین های گلف
  • آبرسانی شهری
  • فرآوری آب برای نیروگاه ها ، پالایشگاه ها ، کارخانه ها و کارخانه ها
  • مصارف سرپوشیده مانند شستشوی توالت
  • کنترل گرد و غبار یا نظافت سطح جاده ها ، اماکن ساختمانی و سایر مناطق قاچاق شده
  • مخلوط کردن بتن و سایر مراحل ساخت
  • تأمین دریاچه های مصنوعی و سفره های آب های داخلی یا ساحلی
  • ترمیم محیط زیست

۲ thoughts on “اطلاعات اولیه در مورد استفاده مجدد از آب

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *