میکروب های مضر موجود در دیواره های لوله فاضلاب

آیا باکتری‌های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک می‌‌توانند از فاضلاب‌ها به داخل آبراه ها آمده و باعث شیوع بیماری شوند؟

یک مطالعه جدید ، اخیراً در ژورنال Water Research & Technology به چاپ رسیده است. در این مطالعه “بیوفیلم” هایی که توسط میکروب به دیوارهای فاضلاب چسبیده‌اند را مورد بررسی قرار داده و حتی یک فاضلاب شبیه‌سازی شده نیز برای مطالعه میکروب هایی که در آن زنده مانده‌‍اند، ساخته است.

آنها دریافتند که این بیوفیلم ها معمولاً حاوی باکتری‌های مضر، مقاوم به آنتی بیوتیک هستند و می‌توانند در مقابل راه‌حل‌های استانداردِ ضد‌عفونی فاضلاب‌ها مقاومت کنند.

در این بین تمیز کردن با سفید کننده توانست تراکم بیوفیلم‌ها را کاهش دهد اما به طور کامل آنها را از بین نبرد و به طور بالقوه کارگران تصفیه خانه فاضلاب و عموم مردم را در معرض خطرات سلامتی قرار داد.

در این مطالعه دریافته شد که ضد‌عفونی کردن خط فاضلاب قبل از انجام نگهداری فاضلاب ایده‌ی خوبی است. به ویژه در پی وقایعی مانند شیوع بیماری یا حادثه بیوتروریسم که ممکن است خطوط فاضلاب را در معرض میکروب‌های پرخطر قرار دهد.

به طور معمول ، هر محلولی که توالت‌ها را شستشو می دهد به تصفیه‌خانه فاضلاب می رود. اما بارندگی می‌تواند باعث سرریز زباله‌های تصفیه نشده به خلیج ها‌، رودخانه‌ها ، نهرها و سایر راه‌های آبی شود.

بدترین سناریوی ممکن

محققان معتقدند که بدترین سناریوی ممکن، شیوع بیماری عفونی به دنبال سرریز فاضلابی باشد که مواد، جامدات فاضلاب و بیوفیلم ها را به آب‌های سطحی برساند.

نیکول فارنفلد، استادیار گروه مهندسی عمران و محیط زیست می‌گوید: با توجه به علاقه فعلی به اپیدمیولوژی مبتنی بر فاضلاب، مطالعه ما لزوماً در نظر گرفتن فرآیندهای فاضلاب و بهترین راه مبارزه با عوامل بیماری زا را نشان می‌دهد.

همچنین محققان دانشکده مهندسی دانشگاه راتگرز- نیوبرانزویک می‌گویند: “ما تلاش خواهیم کرد تا بخشی از آزمایشات خود را تکرار تا متوجه شویم تا چه مدت ممکن است بالاترین سطح ویروس در فاضلاب می‌ماند.”

محققان دریافتند که مواد لوله فاضلاب (بتن یا پلاستیک PVC) در شکل گیری بیوفیلم تأثیر نمی گذارد اما در اثربخشی سفیدکننده برای ضد‌عفونی کردن آنها نقش دارد. سفید کننده در از بین بردن بیوفیلم‌های PVC از بتن بهتر است.

منبع: دانشگاه راتگرز

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *