کاهش تنش آبی درروستاهای قشم / ظرفیت آب شیرین کن سلَخ افزایش می یابد

مدیرعامل آب و فاضلاب هرمزگان گفت: علی رغم محدودیت منابع آبی طی سال‌های گذشته،تلاش خود را برای ارتقاء خدمات آب شیرین کن به روستاهای قشم میکنیم.

وی افزود: رفع کم آبی این منطقه را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده است.

وی افزود: آب شرب روستای سلَخ جزیره قشم از طریق آب شیرین کن ۱۲۰۰ مترمکعبی تأمین می‌شود . به دلیل عدم انجام تعهدات سرمایه گذار، ظرفیت در مدارِ این آب شیرین کن طی ماه‌های گذشته ۴۰۰ مترمکعب در شبانه روز بوده است . در نتیجه این روستا با مشکل کمبود مواجه شده است .

تا زمان رفع این مشکل؛ آبرسانی به سلخ از محل آب شیرین کن و به صورت سیار (روزانه) در حال انجام است . که این موضوع قطعی سه ماه آب در این روستا را منتفی می‌کند. آبفا هرمزگان برای رفع مشکل کمبود آبِ این روستا، اقدام به انتخاب سرمایه گذار جدید نموده است . که طی ماه‌های آینده مشکلات فنی این آب شیرین کن برطرف و به ظرفیت نهایی خود می‌رسد.

ظرفیت آب شیرین کن سلَخ افزایش می یابد

وی حجم بالای ذخیره آب خانگی (بین ۱۵ تا ۲۰ مترمکعب) در روستاهای جزیره قشم را از دلایل دیگر کمبود و افت فشار آب دانست . الگوی مصرف آب برای هر خانوار ۱۶ مترمکعب در ماه است که این مسئله بر میزان مصرف آب افزوده . این موضوع همچنین کمبود آب را تشدید کرده است.

مدیر عامل آبفا در عین حال از اختصاص دو دستگاه تانکر به دهیاری سلخ برای آبرسانی سیار خبر داد . و گفت: برای جبران کمبود آب، بخشی از نیاز آبی روستای سلخ از طریق ایستگاه پمپاژ شهر طبل تأمین می‌شود.

وی افزود: آبفا هرمزگان در چند ماهه اخیر و به منظور کاهش تنش آبی در روستاهای شهرستان قشم اقدام به اجرای پروژه‌هایی کرده است . اصلاح شبکه روستاهای قشم به طول ۱۰ کیلومتر. توسعه شبکه روستاهای تورگان و پی پشت به طول ۱۴ کیلومتر. اصلاح ایستگاه پمپاژ درکو و گوران. اصلاح ایستگاه پمپاژ آب شیرین کن مپنا، رفع نشتی مخازن آب و اجرای خط انتقال ایستگاه پمپاژ درگهان تا مخزن ذخیره این شهر کرده است.

آبرسانی در قشم

قصمی، احداث ۲ سایت آب شیرین کن هر یک به ظرفیت ۳۰۰۰ متر مکعب در شبانه روز در روستاهای باسعیدو و رمچاه و توسعه شبکه روستاهای نقاشه، معتمد آباد و شهرک گیاهدان را از دیگر پروژه‌های در دست اجرای این مجموعه عنوان کرد.

قصمی در پایان این اطمینان را داد . پس از یکپارچه سازی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی، تمام توان خود را در راستای ارتقا خدمات رسانی به کار گرفته . تلاش دارد با توجه به توان مالی و مهندسی خود، تنش آبی در روستاها را به کمترین حد ممکن برساند.

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *