5 مزیت سیستم تصفیه فاضلاب خودکار

سیستم تصفیه فاضلاب خودکار چندین مزیت نسبت به آخرین نسل سیستم‌های مدیریت فاضلاب را دارا بوده . و می‌تواند بسیاری از جنبه‌های مختلف تصفیه فاضلاب را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد.

فن‌آوری های جدید عصر چهارم صنعت – مانند هوش مصنوعی ، سنسورهای اینترنت اشیاء ، تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ – امکان جمع آوری لحظه به لحظه‌ی داده‌ها و اتوماسیون دستگاه ها را فراهم کرده است.

این فناوری ها ، در حال حاضر کارایی و فرآیندهای خودکار را در صنایع دیگری مانند تولید بهبود داده . و اکنون برای فرآیند تصفیه فاضلاب هم ساخته شده‌اند.

در اینجا پنج مزیت از سیستم تصفیه فاضلاب خودکار را برای شما شرح خواهیم داد:

۱- دسترسی بهتر به داده ها

تصفیه فاضلاب همیشه یک فرایند داده محور است. با وجود سیستم‌های قدیمی ، کارگران باید به صورت دستی داده‌های مربوط به آب را جمع‌آوری کنند.

همین موضوع باعث می‌گردد مدیران و تحلیلگران تصفیه خانه بندرت اطلاعات به روز و جامعی داشته باشند.

سیستم تصفیه فاضلاب خودکار بر اساس شبکه‌ای از دستگاه‌های جمع‌آوری داده قدرتمند ساخته شده‌اند. این دستگاه‌ها اطلاعات کیفیت آب و عملکرد تجهیزات آن را بصورت لحظه‌ای کنترل می‌کنند.

بسیاری از سیستم‌عامل های نرم‌افزاری تصفیه آب، با استفاده از نرم افزار تحلیلی پیشرفته به ذخیره بهتر و تجزیه و تحلیل داده‌ها مشغول شده‌اند.

غالباً ، مدیرانی که در این کارخانه‌ها و بدون این سیستم‌ها کار می‌کنند ، ممکن است اطلاعات خود را پراکنده و به صورت دستی ذخیره کنند . و به طور کلی برای گرفتن تجزیه و تحلیل داده‌ها با مشکل روبه‌رو خواهند شد.

ابزارهای تجسمی و روش‌های جمع آوری داده‌های ارائه شده توسط سیستم‌های نظارت خودکار می‌توانند از بروز این مسئله جلوگیری کنند.

دسترسی به داده های مستمر و مداوم به مدیران و کارگران کارخانه این امکان را می دهد تا از راه دور روند کار را تحت نظر بگیرند.

حتی وقتی کارگران در محل کار خود نباشند، مدیران کارخانه می‌توانند شاخص‌های اصلی کیفیت آب و عملکرد تجهیزات را تحت نظر قرار دهند.

۲- افزایش ظرفیت تصفیه آب

با دسترسی به داده‌های برنامه بصورت جامع و لحظه به لحظه، می توان فرآیندها را به روش‌های کاملاً جدید بهینه کرد.

بدین شکل که با کاهش میزان نیروی کار مورد نیاز و کارگران بخش تصفیه آب و نیز افزایش راندمان ، سیستم‌های تصفیه فاضلاب خودکار می‌توانند میزان آب تصفیه شده را هم افزایش دهند.

بعنوان مثال ، در شهر اوهایو با به روزرسانی سیستم کنترل توزیع خودکار و نرم افزار تاریخ نویسی جدید که داده ها را در اختیار مدیران قرار می‌داد ، ظرفیت تصفیه آب در تصفیه خانه اصلی شهر از ۵۳ میلیون به ۷۰ میلیون گالن در روز افزایش داده شد.

این داده‌ها به مدیران اجازه داد تا به سرعت بفهمند که چگونه شاخص‌های کلیدی کیفیت آب با گذشت زمان تغییر کرده‌اند.

ترکیبی از تجهیزات از راه دور و داده‌های لحظه‌ای باعث تغییراتی در افزایش ظرفیت تصفیه می‌شوند – مانند عیب یابی و نگهداری از راه دور ، که باعث صرفه‌جویی در ساعت کار کارخانه می‌شود.

نوسازی سیستم ها

سیستم اتوماتیک هوادهی تصفیه خانه
سیستم هوادهی اتوماتیک در تصفیه خانه

سیستم تصفیه فاضلاب خودکار اغلب برای ایجاد ارتباط با فن‌آوری موجود طراحی شده و داده‌های بهتری را در مورد کار و تجهیزاتی که در اختیار کارکنان کارخانه قرار می‌گیرد ، فراهم می‌کند.

در نتیجه ، این سیستم‌ها می‌توانند به مدیران در نوسازی استراتژیک تصفیه خانه وابسته به سیستم‌های قدیمی کمک کنند.

نوسازی کامل در هر موردی مسلماً هزینه‌بر و گران است و تقریباً عملی نیست. اما در چنین شرایطی، سیستم‌های خودکار می‌توانند راهی برای نوسازی زیرساخت‌های قدیمی و بهینه سازی سیستم‌های موروثی باشند.

۳- کاهش انرژی طبیعی و استفاده از مواد شیمیایی

مصرف انرژی یکی از بیشترین هزینه‌ها را در هر تصفیه خانه فاضلاب دارد. ارتقای سیستم‌های قدیمی می‌تواند این هزینه‌ها را کاهش دهد. اما مشکلات ناشی از کمبود اطلاعات در مورد تجهیزات و فرآیندهای طبیعی را برطرف نمی‌کند.

سیستم‌های تصفیه خودکار می‌توانند مقدار کل انرژی و مواد شیمیایی تصفیه آب را که در عملیات روزانه باید از آنها استفاده شود، کاهش دهند.

به طور مثال، این سیستم‌های خودکار می‌توانند میزان آب از دست رفته در طی فرآیند تصفیه را کاهش داده و موجب صرفه جویی در منابع طبیعی و اپراتورهای آنها شوند.

همچنین سیستم‌های خودکار می‌توانند با فراهم کردن دسترسی از راه دور به تجهیزات و سوئیچ‌ها در صورت وقوع سیل ، تعداد سرریزها را کاهش دهند.

اغلب در هنگام جاری شدن سیل ، کارکنان نمی‌توانند به سرعت به محل کار خود بیایند یا جهت ملاحظات حفاظتی در محل کار خود بمانند.

در نتیجه ، کارگران قادر به محدود کردن جریان داخل تصفیه خانه نیستند ، که این می‌تواند منجر به سرریزهای پرهزینه و خطرناک برای محیط زیست شود.

با استفاده از سیستم‌های خودکار ، کارگران کارخانه می‌توانند از راه دور جریان آب را محدود کنند و خطر سرریز را کاهش دهند.

۴- تشخیص ، پیش بینی و نگهداری

برای اولین بار در صنعت ساخت ، پیش‌بینی در فن‌آوری و تکنیک های نگهداری از ماشین آلات و تجهیزات کارخانه با سنسورهایی که به آنها اجازه کنترل موثر می‌دهد ، سازگار شده‌اند.

این سنسورها اطلاعات حساس عملیاتی مانند فشار داخلی ، سرعت جریان آب و دما را ردیابی می‌کنند تا به مدیران نسبت به آسیب ، ساییدگی یا خرابی تجهیزات هشدار دهند.

این هشدار پیشرفته به مدیران اجازه می‌دهد قبل از اتفاق، تعمیرات را انجام داده و باعث صرفه‌جویی در خرابی پرهزینه یا تعویض دستگاه شوند.

بعضی از سیستم‌ها حتی می‌توانند از کنترلرهای برقی استفاده کنند . تا به طور خودکار تجهیزاتی که نزدیک به خرابی هستند را خاموش کرده و در تجهیزات و خرابی‌های بعدی صرفه‌جویی کنند.

۵- بهبود تصفیه فاضلاب با سیستم های خودکار

سیستم‌های تصفیه فاضلاب خودکار برای ساخت کارخانه‌های تصفیه کارآمدتر از گذشته هستند.

این سیستم‌ها می‌توانند مزایای مختلفی را برای مدیران از جمله نظارت از راه دور ، داده‌های بهتر ، فرآیند کارآمدتر و دسترسی به استراتژی‌های پیش بینی و نگهداری فراهم کنند.

سیستم‌های خودکار ممکن است راهی برای مدرن سازی تجهیزات و زیرساخت های قدیمی باشد که شروع به نمایش سن خود می‌کنند و تا به روز رسانی شوند.


برای دیدن تجهیزات تصفیه فاضلاب ساخت شرکت کلرآب کلیک کنید…

منبع: کنترل گلوبال

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *