کارکرد لجن روب ها در سیستم تصفیه فاضلاب

لجن روب ها

لجن روب ها جزء مهمی در فرآیند تصفیه فاضلاب هستند. با این وجود ، خوردگی ، نگهداری و تغییر در جریان ، می تواند یک لجن روب را در اوج عملکرد سیستم تصفیه فاضلاب از کار بیاندازد.

علاوه بر این ، ممکن است تغییرات در مقررات نوع تصفیه فاضلاب برای پاسخگویی به الزامات سختگیرانه جدید ، نیاز به ارتقاء لجن روب داشته باشد.

در این مقاله در مورد شفاف سازی و نگهداری ، چگونگی شناسایی برخی از مسائل مشترک لجن روب با تصفیه کننده ها ، چگونگی به حداکثر رساندن عملکرد و نحوه تصمیم گیری در مورد اینکه شما باید واحد موجود خود را ارتقا دهید یا جایگزین کنید را تشریح خواهیم نمود .

چطور از عملکرد درست لجن روب مطمئن شویم؟

چند شاخص کلیدی برای یک مشکل در کارکرد لجن روب وجود دارد که با گوش دادن و مشاهده لجن‌روب در حال کار ، بیشتر آنها را می‌توان شناسایی کرد.

آیا لجن روب تصفیه فاضلاب صدای عجیب و غریبی دارد؟ آیا راحت کار می کند؟

سر و صداهای “ضربه محکم و ناگهانی ، شکننده و پاپ” که از واحد درایو نشات می گیرند می توانند نشان دهنده‌ی وجود یک توپ شکسته در یاتاقان اصلی باشد.

ارتعاش واحد درایو دایره ای نیز بیانگر برخی مشکلات است. یک روش خوب و اقتصادی برای تست درایو این است که شخصاً روی یک محفظه اصلی یا میانی درایو بنشینید تا یک دور کامل انجام شود.

لطفاً هنگام انجام این ارزیابی در رعایت موارد ایمنی احتیاط کنید.

ممکن است در صورت تماس مجموعه اسکیمر با دهانه کفگیر مقداری لرزش ایجاد شود. اما اگر واحد درایو مرتباً مرتعش شود ، این نشان دهنده وجود مشکلی در یاتاقان است و برای بررسی آن باید با سازنده تماس بگیرید.

نادیده گرفتن این علائم می تواند منجر به خرابی فاجعه بار شود ، که در نهایت منجر به هزینه های بسیار بیشتری از بازسازی درایو می شود.

در مرحله بعدی ، ببینید آیا لجن روب در عمق غیر غوطه ور تیغه کفگیر برای یک دور کامل کار می کند یا خیر؟

اگر عمق در قسمت‌های خاصی از چرخش تغییر کند ، می تواند نشانه ای از مشکلات لجن روب معلق باشد.

مونتاژ کفگیر و چیدمان تیغه های کفگیر ممکن است از تنظیم مناسب خارج شده باشد ، قسمت‌های قبلی آویزان تغییر شکل داده باشد ، یا ممکن است نیاز به تعویض پاک کن ها باشد.

برای تاسیسات قدیمی ، خوردگی خرپا نیز می تواند یک مسئله مهم باشد.

کارکرد لجن روب

جهت مشاهده لجن روب های تولید شرکت کلرآب کلیک کنید


چگونه یک اپراتور تصفیه خانه می تواند خوردگی لجن روب را بررسی کند؟

اگر بدانید کجا را باید جستجو کنید ، تشخیص خوردگی کاملاً آسان است.

در اکثر مواقع ، خوردگی در خطی رخ می دهد که نوسان سطح آب وجود دارد. این نوسانات با چرخه‌های سطح مرطوب / خشک و قرار گرفتن در معرض اکسیژن یک محیط عالی برای ایجاد خوردگی ایجاد می کند.

حوضچه لجن روب (از جمله اجزای سازه ای مکانیزم ) به منظور بررسی خوردگی باید تخلیه و تمیز شود.

اپراتورها باید یک نردبان را در کنار قفس مرکزی قرار دهند تا امکان دسترسی دقیقتر به محل اتصال رابط آب با قفس و اسکله مرکزی وجود را داشته باشند.

در بسیاری از مواقع ، ناحیه ای به طول شش یا هشت اینچ وجود دارد که در آن خوردگی باعث کاهش ضخامت اجزای سازه شده است.

اپراتورها باید از نظر خوردگی در چاه ورودی ، اتصالات پیچ و مهره درایو (هر سه اتصال: هدایت به اسکله ، هدایت به قفس مرکزی و هدایت تا پل) ، منیفولد ، بازوهای خرپا و توجه خاص به تیغه کفگیر را بررسی کنند.

بسیاری از اوقات ، به نظر می رسد که پل راهرو – دسترسی از دیواره مخزن به واحد درایو برای تعمیر و نگهداری – به دلیل سهولت در حفظ سیستم پوشش سطح بالا ، در شرایط بسیار خوبی قرار دارد.

اما اگر قسمت زیرین را بررسی کنید ، به دلیل عدم نگهداری رنگ و یک محیط خشک و مرطوب ثابت که ناشی از بالا رفتن رطوبت از سطح آب شفاف است ، مقدار قابل توجهی از خوردگی را مشاهده خواهید کرد.

طول عمر معمول لجن روب تصفیه فاضلاب چقدر است؟

درایو لجن روب قلب واحد تصفیه خانه است و بیشترین تأثیر را در طول عمر لجن روب دارد. یک درایو لجن روب معمولی می تواند حدود ۲۰ سال عمر داشته باشد ، اما روش های نگهداری آن روی طول عمر تاثیر دارد.

دیده شده برخی از لجن روب ها فقط ۱۵ سال کار کرده‌اند و برای تعویض نیاز به یاتاقان دارند زیرا تعمیر و نگهداری پیشگیرانه معمول انجام نشده است.

با این اوصاف ، اگر واحد درایو به درستی نگهداری شود و میعانات را به حداقل برسانید و روغن را عوض کنید – باید ماندگاری بیشتری داشته باشد.

چه زمانی صاحب کارخانه باید به فکر به روزرسانی تصفیه کننده باشد؟

اولین چیزی که باید در نظر بگیرید این است که آیا روند تصفیه فاضلاب شما تغییر کرده است یا خیر.

به طور معمول در دفترچه راهنما نمودار جریان وجود دارد که محدوده جریان طراحی را برای لجن روب نشان می دهد.

این را باید با نرخ جریان امروز مقایسه کرد. تا ببینید آیا تغییر قابل توجهی ایجاد شده‌است یا خیر؟

اگر پاسخ مثبت است ، ممکن است لازم باشد لجن روب خود را ارتقا دهید یا جایگزین کنید.

 کارشناسان فنی کلرآب می توانند در ارزیابی فرآیند و ارائه یک راه حل مقرون به صرفه برای پاسخگویی به نیازهای تصفیه خانه شما کمک کنند.

ایده‌هایی برای بهبود کیفیت فاضلاب و رعایت مقررات سختگیرانه مربوط به آن

محصولات کلر آب بصورت مقاوم‌سازی‌شده ارائه می‌گردد. و می‌تواند کیفیت پساب و فاضلاب را به طور قابل توجهی بهبود بخشد و به فاضلاب‌ها  در رعایت مقرراتی مانند حذف فسفر کمک کند.

بعنوان مثال استفاده از سیستم حذف لجن هیدرولیک که دارای یک هدر مکش unitube برای حذف یکنواخت لجن است.

این فناوری لجن را به سرعت و به طور موثر از بین می برد. و اغلب پتوی لجن صفر را حفظ می کند. که به تصفیه کننده اجازه می دهد تا غلظت های بالاتر را مدیریت کند. و از آزاد شدن فسفر محلول جلوگیری می کند.

همچنین از یک سیستم ورودی پیشرفته اتلاف انرژی (EDI) استفاده می‌شود.

این سیستم یک طرح منحصر به فرد کانال باز است. که دارای مجموعه ای از درزگیرهای مماسی است. که با وارد شدن به چاه نفوذی از درگاه های ورودی توخال مرکزی، جریان را هدایت می کند.

جهت کاهش انرژی جنبشی ورودی و افزایش ته‌نشینی شدن مواد جامد ، بارها به تنه های ۹۰ درجه‌ای هدایت می شود.

نوشته‌شده توسط: eBgroup

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

لجن روب ها

در حوضچه ته نشینی جهت هدایت ذرات قابل ته نشینی به انتهای حوضچه و جمع آوری لجن از دیوارها،از دو نوع حوضچه مربع شکل به صورت هوپر برای هدایت لجن و یا حوضچه به صورت دایره ای شکل با لجن روب یا پل دوار با گیرموتور (Gear motor) استاندارد با دور ۱~۴ rpm و قدرت الکتروموتور ۰.۲۵ kw تا ۲ kwهمراه با تجهیزات جانبی، چرخ دنده، زنجیر، پل یا نیم پل گردان، آدم رو، با نرده های حفاظتی، پاروهای جمع آوری لجن و کف مهار شده، متعلقات انتقال جریان Slip Ring و محور گردان در شرکت کلرآب ساخت و تولید می گردد.