7 نوع از مدل های تجهیزات تصفیه فاضلاب

مدل های تجهیزات تصفیه فاضلاب را باید با نرخ بازگشت سریع سرمایه در نظر بگیرید تا فراتر از انطباق باشد و اثرات زیست محیطی را کاهش دهد.

در سطح جهانی ، تصفیه فاضلاب به عنوان موضوعی نگران کننده مطرح شده است.

 برای یافتن یک رویکرد پایدار ، شرکت ها می توانند از استراتژی های مختلفی استفاده کنند تا به خود کمک کنند فراتر از انطباق باشند و روند بهبود کیفیت جهانی آب را آغاز کنند.

طبق گفته‌ی سازمان ملل متحد :

بیش از ۸۰ درصد کل فاضلاب های حاصل از صنعت ، منازل ، شهرها و کشاورزی از طریق دریاچه ها ، رودخانه ها و دیگر آبهای سطحی به اکوسیستم بازمی گردند.

این فرآیند هر روز در سراسر کره زمین تکرار می شود و ضمن از دست دادن مواد مغذی ارزشمند و سایر مواد قابل بازیابی ، باعث آلودگی محیط می شود.

برترین مدل های تجهیزات تصفیه فاضلاب :

لیست زیر شامل ۷ نوع متداول از تجهیزات تصفیه فاضلاب ، نحوه کارکرد هرکدام و تأثیر آن بر سودآوری مشاغل است:

۱. سیستم های اولترافیلتراسیون

اولترافیلتراسیون (Ultrafiltration) فرایندی تحت فشار است که از غشایی برای از بین بردن روغن‌های امولسیون شده ، هیدروکسیدهای فلزی ، امولسیون ها ، مواد پراکنده ، مواد جامد معلق و سایر مواد با وزن مولکولی بزرگ از فاضلاب ، خنک کننده و سایر محلول ها استفاده می کند.

اولترافیلتراسیون در شفاف سازی محلول های حاوی جامدات معلق ، باکتری ها و غلظت های زیاد ماکرومولک ها ، از جمله روغن و آب ، نسبت به تجهیزات دیگر برتری دارد.

سیستم های اولترافیلتراسیون برای کاهش حجم آب روغنی تا ۹۸ درصد بدون استفاده از مواد افزودنی شیمیایی طراحی شده‌اند.

این سیستم ها قادر به حذف کاستی‌های کوچک در عملیات کنده شدن و غلتیدن هستند که به این ترتیب امکان بازیافت و استفاده مجدد از محلول آب و صابون وجود دارد.

در هنگام محاسبه هزینه های گرمایش و دفع ، شرکت ها می توانند هزینه آب شستشو و مواد شوینده را تا ۷۵ درصد و هزینه‌های دفع زباله را تا ۹۰ درصد کاهش دهند.

به همین دلایل ، فناوری غشای UF به سرعت در حال تبدیل شدن به فرآیند انتخابی نسبت به روش‌های معمول فیلتراسیون است.

۲. تبخیر و تقطیر خلا

یکی از مدل های تجهیزات تصفیه فاضلاب استفاده از تبخیر و تقطیر خلاء است.

تبخیر یک پدیده طبیعی و یک فناوری جداسازی تمیز است که به عنوان بهترین تکنیک موجود در فرآیندهای تصفیه فاضلاب شناخته شده است.

از آنجا که این فرآیند به جای اینکه آلودگی ها را از آب فیلتر کند ، آب را از آلودگی ها خارج می کند ، از سایر مراحل جداسازی متمایز است.

هیچ فن آوری دیگری نمی تواند به تبخیر کننده های خلاء ، که به روند تبخیر طبیعی برای تصفیه و تقطیر مقادیر فاضلاب صنعتی از ۱ تا ۱۲۰ تن در روز ، سرعت بازیابی و غلظت آب بالایی دست می‌یابد ، برسد.

این فرآیند قادر به دستیابی به غلظت کل جامدات بیش از ۸۵ درصد هستند.

سه تبخیرکننده اصلی خلاء عبارتند از:

  • پمپ های حرارتی – انعطاف پذیر و همه کاره با مصرف انرژی کم برق و قابلیت اطمینان برتر
  • آب گرم / آب سرد – با استفاده از آب گرم / بخار اضافی موجود و آب خنک کننده هزینه های عملیاتی را کاهش می‌دهد
  • فشرده سازی بخار مکانیکی – مهندسی شده برای تصفیه میزان جریان بزرگ فاضلاب با دمای پایین جوش برای کاهش مصرف انرژی

۳. سیستم های تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس

فن آوری اسمز معکوس (RO) با استفاده از غشایی نیمه نفوذی ، مواد جامد محلول و ناخالصی های آب را از بین می برد ، که اجازه عبور آب را می دهد اما اکثر مواد جامد محلول / نمک ها و سایر آلاینده ها را پشت سر نگه می گذارد.

غشاهای اسمز معکوس RO برای رسیدن به نتیجه مطلوب به فشار بیش از حد اسمزی و فشار زیاد نیاز دارند.

آبی که از غشا RO عبور می‌کند نفوذ نامیده می شود و نمک‌های محلول که توسط غشا RO  رد می شوند کنسانتره نامیده می‌شوند.

به طور معمول برای کاربردهای صنعتی ، فلزکاری و تصفیه سطح ، فناوری RO آخرین فرآیند پس از UF یا تصفیه شیمیایی پسماند و آب تغذیه است.

دستگاه تصفیه آب صنعتی RO یکی از مدل های تجهیزات تصفیه فاضلاب


در خصوص دستگاه تصفیه آب صنعتی RO بیشتر بدانیم …


۴. فیلترهای کاغذی

یکی دیگر از مدل های تجهیزات تصفیه فاضلاب استفاده از فیلترهای کاغذی است.

این نوع فیلترها با استفاده از نیروی جاذبه کار می کنند و از محیط کاغذی یکبار مصرف یا از فیلترهای دائمی برای تولید یک سد مثبت استفاده می کنند که مواد جامد را از تمام مایعات فرآیند صنعتی با جریان آزاد خارج می کند.

فیلترهای کاغذی برای کاربردهایی که شامل حذف کم یا متوسط فلزات آهنی و غیر آهنی و همچنین آلاینده های آلی و معدنی مانند شیشه ، لاستیک و پلاستیک ، مناسب هستند.

فیلترهای تخت کاغذی علاوه بر افزایش کیفیت پایان سطح ، می توانند به طور متوسط ۲۷ درصد عمر خنک کننده و ابزار را افزایش دهند.

واحدهای فیلتراسیون بستر کاغذی استاندارد همراه و یا بدون جداسازی مغناطیسی در موجود هستند . می توانند سرعت جریان تا ۱۳۰ گالن در دقیقه (gpm) را کنترل کنند.

۵. سانتریفیوژهای کاسه جامد

این واحدها نیروی گریز از مرکز (به جای محیط مصرفی) را برای جداسازی جامدات از مایعات که برای اهداف بازیافت و استفاده مجدد مهم است ، بهینه می کنند.

مایع فرآیند یا پمپ می شود یا از طریق نیروی جاذبه به ورودی سانتریفیوژ می رسد. سپس مواد جامد فرآیند به صورت گریز از مرکز از فاز مایع جدا شده و در یک روتور قابل جدا شدن جمع می شوند . همچنین به عنوان آستر شناخته می شود.

مایع شفاف شده روتور را به داخل محفظه خارجی سرریز می کند و توسط نیروی جاذبه به فرآیند باز می گردد . که هزینه نقل و انتقال خنک کننده های زائد و آب دور از تأسیسات را به حداقل می رساند.

سانتریفیوژهای کاسه جامد و جداسازی مایع / جامد عملکرد بالایی را برای انواع ذرات – فلزی و غیر فلزی ، آهنی و غیر آهنی – فراهم می کنند .

۶. جداکننده روغن

در این پکیج تصفیه فاضلاب ، مایع آلوده از طریق مجموعه ای از سرپیچ ها و یک بستر محیط متخلخل جریان می یابد . در طی آن روغن های آزاد و مکانیکی پراکنده از مایع جدا می شوند .

سپس مایع شفاف شده برای استفاده مجدد از روی مخزن تخلیه پساب به سوی مخزن جریان می یابد . روغن‌های جمع شده ، امولسیون‌های معکوس و سایر مواد زائد در بالای جداکننده جمع شده و بطور خودکار در یک مخزن مناسب تخلیه می شوند.

با استفاده از جریان جاذبه این جدا کننده ها می توانند روغن های ولگرد را در یک عبور به کمتر از ۱ درصد کاهش دهند. در حالی که از هیچ کالای مصرفی استفاده نمی کنند.

جدا کننده های روغن می توانند:

  • هزینه های خرید مایعات جدید را تا ۷۵ درصد کاهش دهند
  • هزینه شوینده های آب شستشو ، گرمایش و دفع را کاهش دهند
  • حجم زباله های خطرناک را تا ۹۰ درصد کاهش دهند
  • در شش ماه یا کمتر به بازپرداخت سیستم (یا بازگشت سرمایه) برسند

۷. فیلترهای خلاء

آخرین نمونه از مدل های تجهیزات تصفیه فاضلاب فیلترهای خلاء است. این نمونه با قابلیت کار مداوم ، سیستم های تصفیه خلا وکیوم می‌توانند مضرات قابل توجهی را از بین ببرند.

این سیستم ها عملاً بدون تعمیر و نگهداری و از بین بردن حجم زیاد لجن ، هزینه های تولید کمتری را نیز به همراه دارند.

فیلترهای خلاء وسایل یکبار مصرف از محفظه خلا برای رساندن مایع خنک کننده آلوده از طریق فیلترهای یکبار مصرف استفاده می کنند.

با استفاده از اصل اثبات شده فیلتراسیون مطلوب از طریق آلودگی یا تجمع لجن ، یک کیک فیلتر روی محیط ایجاد می شود. این واحدها قادر به دبی چشمگیر تا ۲،۰۰۰ گرم در دقیقه هستند.

شستشوی پشت با خنک کننده تمیز بدون نیاز به حجم زیاد هوا ، فیلتر را تمیز نگه می دارد.

مواد جامد برافروخته شده از عنصر فیلتر می ریزند و در یک مخزن قرار می گیرند . در آنجا با یک ترتیب کشش زنجیره ای / آرایش پرواز خارج می شوند.

این واحدها به حداقل فضای کف احتیاج دارند و کاملاً خود مختار بوده و نگهداری و بهره برداری را ساده می کنند.


با پکیج تصفیه فاضلاب بیشتر آشنا شویم…


نکته پایانی

تصفیه فاضلاب به عنوان موضوعی مهم از نگرانی های جهانی در نظر گرفته می شود . چیزی است که عملیات تولید صنعتی می تواند با هر تعداد سیستم موجود ، کارآمد و موثر برطرف کند.

شرکت ها می توانند برای انطباق بیشتر و بهبود کیفیت آب از استراتژی های مختلف استفاده کنند . این می تواند به طور همزمان نام تجاری ، ROI و خطوط اصلی آنها را تقویت کند.

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *