قیمت پکیج تصفیه فاضلاب

عوامل مختلفی بر قیمت پکیج تصفیه فاضلاب تأثیر می‌گذارند، از جمله موارد زیر:

کیفیت پساب -نرخ جریان-خلوص نهایی-مصالح و مواد ساختمانی هزینه های برنامه‌ریزی-فضای مورد نیاز -نصب و راه‌اندازی-اتوماسیون سیستم

کیفیت پساب یک عامل موثر بر قیمت پکیج تصفیه فاضلاب است.


تصفیه فاضلاب به دلایل بسیاری مهم است. درواقع به حفظ محیط زیست، محافظت از سلامت انسان و کاهش کمبود آب کمک می‌کند. اگرچه تصفیه خانه فاضلاب یک سرمایه‌گذاری ابتدایی و مستمر است. اما بسیار ضروری است. برآورد دقیق هزینه پکیج تصفیه به عوامل مختلفی از جمله آلاینده‌های آب، سیستم تجهیزات، نیروی کار و روش نگهداری طولانی مدت بستگی دارد. هزینه‌ها بر اساس نوع سیستم و صنعت متفاوت خواهد بود.

هزینه ساخت یک پکیج تصفیه فاضلاب و نگهداری آن

فهرست مطالب

 • بخش هایی از سیستم تصفیه فاضلاب
 • برنامه ریزی یک پروژه مدیریت فاضلاب
 • چرا مدیریت فاضلاب هزینه بر است؟ (عوامل مهمی که باید در نظر گرفته شود)

بخش هایی از یک سیستم تصفیه فاضلاب:
سیستم های تصفیه فاضلاب شامل چندین بخش است. که هر کدام برای عملیات کارآمد مهم هستند. درک هریک از بخشهای یک سیستم قبل از برنامه‌ریزی و ساخت بسیار مهم است.

مراحل شامل:

پیش تصفیه: اولین بخش تصفیه آب، پیش تصفیه است که شامل حذف ذرات جامد بزرگ از فاضلاب است. ذرات جامد مانند همه آنچه هست از تنه درخت گرفته تا تفاله چای است. مجموع هزینه‌های تصفیه فاضلاب به ازای هر لیتر بستگی به مقدار ذرات آلوده‌کننده آب قبل از تصفیه دارد.
تصفیه اولیه: این فرآیند به سایر آلاینده‌های مهم می‌پردازد. روشهای مختلف برای تصفیه اولیه موجود است . بهترین انتخاب به آلاینده‌های موجود و اهداف تصفیه بستگی دارد.
تصفیه ثانویه: ناخالصی‌های فراتر را برطرف می‌کند. در این مرحله میکروارگانیسم‌ها آلاینده‌های باقی مانده در فاضلاب را دقیقتر تجزیه می‌کنند. این مرحله میتواند بدون اکسیژن، بی هوازی یا هوازی باشد که درواقع تعیین‌کننده وجود یا عدم وجود اکسیژن است.
تصفیه ثالثه: مرحله آخر تصفیه سوم است که شامل فیلتراسیون اضافی است. صنایع با آلایندگی بالا، مانند کارخانه‌های داروسازی یا تولیدمواد غذایی، تصفیه‌های ثالثیه را اجرا می‌کنند. دیگر صنایع ممکن است به این مرحله نیازی نداشته باشند.


برنامه ریزی یک پروژه مدیریت فاضلاب

در ابتدای مرحله برنامه‌ریزی، بهتر است تمام استانداردها و مقررات صنعت را به طور کامل بشناسید. انجام این کار امکان تصمیم‌گیری ضروری مانند تعیین خلوص هدف را فراهم می‌کند. استانداردهای صنعت ممکن است زمانی پیچیده باشد. که شامل فاضلاب با آلاینده بالا یا استانداردهای پساب با خلوص بالا باشد.

این نکات مهم برنامه‌ریزی را در نظر بگیرید:

انتخاب محل ساختمان:

انتخاب مکان مناسب نیاز به بررسی دقیق و شناخت از محدودیت‌ها و نیزها است. خدمات مشاوره اغلب برای قراردادن سیستم ضروری است. انتخاب یک منطقه جغرافیایی مناسب و تعیین یک محدوده کاملاً مشخص شده بسیار مهم است. موانع و محدودیت‌ها و عوامل خاصی که مربوط به انتخاب محل ساختمان بر هزینه‌ها تأثیر مستقیم می‌گذارد. یک سیستم ساختمانی مناسب کارایی، ایمنی و مقرون به صرفه‌بودن را تضمین می‌کند. جایگاه باید به میزان لازم بزرگ باشد تا پساب حمل و نقل و همچنین لجن یا سایر زباله‌ها به راحتی دفع شود. مکان سیستم همچنین باید مناسب برای به حداقل رساندن اثرات زیست محیطی باشد.

گرفتن کلیه مجوزهای دولتی، شهرداری و محلی:

مرحله برنامه‌ریزی شامل درخواست کلیه مجوزهای ساختمانی مربوطه است. که قبل از شروع ساخت و ساز ضروری است. اخذ مجوزها، انطباق با استانداردهای قانونی را تضمین می‌کند. که از سلامت و ایمنی محافظت می‌کند و در عین حال اثرات زیست محیطی را به حداقل می‌رساند. در بیشتر موارد، بررسی اثرات زیست محیطی بخشی از فرآیند مجوز خواهد بود.

تعیین منابع مالی:

مرحله برنامه‌ریزی نیز زمان تعیین بودجه مالی است. در صورت وجود کمک‌های مالی(وامهای صنعتی)، درخواستها باید شامل تمام اطلاعات و توضیحات لازم باشد. درخواست‌های کمک هزینه باید شامل توضیحی در مورد اینکه چرا ساخت تاسیسات مهم است باشد.

مهندسی و طراحی:

برنامه‌ریزی به مهندسانی با تخصص در زمینه‌های مختلف مثل مهندسی عمران، مکانیکی و برقی نیاز دارد. یک تیم از متخصصان که اهداف و محدودیتهای متقاضیان برای ایجاد یک طرح ساخت‌وساز را بررسی میکنند.

بررسی طرح:

پس از اجرای طرح، نهادهای دولتی باید آن را بررسی و تصویب کنند. چنین نهادهایی انتظار دارند که شرحی از محدوده، برنامه ساخت‌وساز و هزینه‌های طرح پیشنهادی را ببینند. این طرح باید شامل یک نقشه جغرافیایی از منطقه با ویژگیهای جغرافیایی و حوزه های قضایی و سیاسی باشد. که باید شامل هر گونه اطلاعات از جمعیت شناختی و آمار مربوط به کیفیت فعلی آب و محیط زیست منطقه باشد


چرا مدیریت فاضلاب هزینه‌بر است؟

عوامل مهمی که باید در قیمت پکیج تصفیه فاضلاب درنظر گرفته شوند:
تصفیه آب خانگی و صنعتی می‌تواند گران باشد. سیستم‌های تصفیه از فناوری پیشرفته‌ استفاده‌ می‌کنند.که اغلب شامل تجهیزات بزرگ از تأسیسات چند مرحله‌ای است.عوامل مختلفی برهزینه‌یک سیستم تصفیه فاضلاب تأثیر می‌گذارند.

از جمله موارد زیر:

 • کیفیت فاضلاب
 • نرخ جریان
 • خلوص نهایی
 • مصالح و موادساختمانی
 • هزینه‌های برنامه‌ریزی
 • محوطه موردنیاز
 • نصب‌و‌راه‌اندازی
 • اتوماسیون سیستم
 • سیستم‌های ازپیش‌ساخته‌شده
 • حمل‌ونقل سیستم
 • هزینه‌های کنترل و نظارت
 • دفع زباله
 • هزینه‌های عملیاتی
 • هزینه‌های نگهداری فاضلاب

کیفیت فاضلاب یک عامل موثر بر هزینه سیستم تصفیه فاضلاب است. اصطلاحات “عایق” و “فاقد” هر دو آب متحرک را توصیف میکنند. پساب آب تصفیه نشده‌ای است که به داخل سیستم وارد میشود و پساب آب تصفیه شده‌ای است که از سیستم خارج می‌شود. باید استانداردهای نظارتی را رعایت کند که بنا به صنعت و نوع فاضلاب منطقه متفاوت است. استانداردها به کم شدن آلودگی، حفظ اکوسیستم‌ها و سلامت انسان کمک می‌کنند.

کیفیت فاضلاب

انواع آلودگی،آلاینده‌ها ممکن است معمولی یا سمی باشد. نمونه‌هایی از آلاینده‌های معمولی شامل کل جامدات معلق، مدفوع، و روغن یا گریس باشد. در حالی که نمونه‌هایی از آلاینده‌های سمی عبارتند از بنزن، کلروفرم، جیوه و سرب و موادی که خطرات جدی برای سلامتی و ایمنی دارند.

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب به خود فاضلاب و استانداردهای تصفیه بستگی دارد. استانداردها بنابه صنعت متفاوت است. وهمین امر بر هزینه‌ها تأثیر می‌گذارد. به عنوان نمونه، صنعت تولید سیمان آلاینده‌های کنترل شده‌ای مثل مواد جامد معلق کل، دما و pH تولید میکند. پکیج تصفیه باید به این آلاینده‌ها رسیدگی کند.

نرخ جریان

نرخ جریان آب مسئله مهم دیگری است. که بر هزینه‌های سیستم تأثیر می‌گذارد. نرخ جریان بسته به مصرف آب و فعالیت میتواند بیشتر یا کمتر باشد. به عنوان مثال، شهرداری‌های منطقه معمولاً در هنگام صبح و عصر که افراد بیشتری در خانه هستند. و از وسایل برقی استفاده می‌کنند، میزان جریان فاضلاب بالاتری را ثبت می‌کنند. با دبی بالاتر از متوسط، هزینه‌های تصفیه فاضلاب بیشتر خواهد بود.

خلوص نهایی

یکی دیگر از عوامل موثر بر هزینه، سطح خلوص نهایی فاضلاب تصفیه شده است. در برخی موارد، رعایت استانداردهای صنعتی ممکن است ضروری باشد. به عنوان مثال، یک تصفیه خانه فاضلاب دارویی باید مقررات تعیین‌شده را رعایت کند. که بنابه محصول تولیدی متفاوت است. فهمیدن آستانه آلودگی مجاز برای یک برنامه خاص بسیار مهم است.

استانداردهای خلوص بالاتر هزینه تصفیه خانه فاضلاب را افزایش می‌دهد. انتخاب فناوری مناسب میتواند کارایی را افزایش دهد و هزینه‌های عملیاتی بلندمدت را کاهش دهد.اهداف خلوص به صنعت، مکان، عملکرد و عوامل دیگر بستگی دارد.

مصالح و مواد ساختمانی

کیفیت مصالح ساختمانی نیز بر هزینه کلی پکیج تأثیر میگذارد. استفاده از مواد با کیفیت بالا و مستحکم برای شرایط سخت ضروری است. به عنوان مثال، سرعت جریان بالا، دماهای شدید و غلظت بالای مواد شیمیایی مخرب، بهترین مواد ممکن را نیاز دارد. برنامه‌های کاربردی ممکن است کمتر با مواد ارزان قیمت مانند لوله‌های پلی وینیل کلرید (PVC) به جای لوله‌های فولادی ضد زنگ، عملکرد خوبی داشته باشند.

در حالی که هزینه اولیه ممکن است بیشتر باشد، استفاده از تجهیزات با کیفیت بهتر به کمتر کردن هزینه های نگهداری، تعمیر و تعویض در آینده کمک خواهد کرد. اگر فاضلاب دارای جریان بالا، یا سفت یا دمای شدید باشد، بهتر است مصالح ساختمانی مستحکم‌تری را انتخاب کنید. از سوی دیگر، نیازی به پرداخت هزینه اضافی برای تجهیزات غیر ضروری با کیفیت بالا نیست. اگر فاضلاب کمی مشکل داشته باشد. مصالح ساختمانی ساده‌تر به کاهش هزینه کلی کمک میکند.

هزینه های برنامه‌ریزی

عوامل برنامه‌ریزی اولیه در هزینه ساخت یک سیستم. مرحله برنامه‌ریزی شامل بررسی کلیه الزامات نظارتی، چالشها و اهداف خاص سیستم است. هزینه‌ها مهندسی مکانیکی، برقی و عمرانی می باشد. نرخ این هزینه‌ها به موانع و اهداف مخصوص پروژه بستگی دارد. سطح دشواری در مرحله برنامه‌ریزی به هزینه‌های آن بستگی دارد. به عنوان مثال، نصب یک سیستم پیش ساخته برنامه‌ریزی را ساده کرده و هزینه‌های مربوطه را کاهش میدهد.

محوطه مورد نیاز

یکی دیگر از عناصر برآورد هزینه پکیج، فضای مورد نیاز است. اندازه تأسیسات و مکان بر هزینه‌ها تأثیر می‌گذارد. به عنوان مثال، خرید زمین لازم برای تسهیلات در برخی از مناطق نسبت به مناطق دیگر به دلیل نرخهای مسکن و مستغلات محلی گران‎‌تر است. نیاز به زمین بیشتر هزینه‌ها را افزایش میدهد. بدین صورت که ممکن است تاسیسات به اندازه کافی بزرگ باشد تا بتواند نرخ جریان بالا یا تجهیزات تصفیه چند مرحله ای را در خود جای دهد. سرمایه‌گذاری در راه‌حل‌های فناوری کارآمد در محوطه میتواند مفید باشد.

نصب و راه اندازی

هزینه‌های مربوط به نصب به هزینه پکیج کمک میکند. نصب حرفه‌ای یک هزینه ضروری است، زیرا تلاش برای نصب تجهیزات بدون راهنمایی حرفه‌ای توصیه نمی‌شود. تکنسین‌های مجرب ما نصب بهترین عملکرد تجهیزات ممکن را تضمین می‌کنند. هنگام انتخاب تیم نصب، تمام گواهینامه‌های مربوطه، بیمه مسئولیت، آشنایی با تجهیزات و تجربه را جستجو کنید.

اتوماسیون سیستم

سطح اتوماسیون سیستم هم بر هزینه ساخت و بهره برداری پکیج آب تأثیر میگذارد. سطح بالای اتوماسیون دخالت اپراتور را کاهش می‌دهد. در حالی که سطح پایین اتوماسیون باعث افزایش وابستگی به اپراتورها میشود. هرکدام دارای مزایا و معایب منحصر به فردی است. انتخاب صحیح به شرایط مربوطه بستگی دارد.

سیستم های از پیش‌ساخته‌شده

یک سیستم از پیش‌ساخته‌شده ممکن است برای برنامه‌های خاص مناسب باشد. سیستم‌های پیش‌ساخته مزایایی دارند. آنها معمولا هزینه کمتری دارند و بنابه سایز و پیچیدگی سیستم، زمان ساخت را چند ماه یا سال کاهش میدهند. از آنجایی که آنها فرآیند برنامه‌ریزی را راحتترمیکنند. سیستم‌های پیش‌ساخته هزینه‌های برنامه‌ریزی وساخت‌وساز را کاهش میدهند، در حالی که ساخت و ساز در محیط کار میتواند منجر به افزایش هزینه‌ها شود. به این ترتیب، هزینه‌های پکیج ممکن است کمتر از هزینه‌های ساخت در محیط باشد.

راه حل پیش ساخته انتخاب مناسبی برای هر برنامه‌ای نیست. تأسیسات پکیج پیش‌ساخته اغلب کارایی را بهبود میبخشد. با مشخصات دقیق بهتر مطابقت دارد و از انطباق با استانداردهای صنعت اطمینان می یابد. در حالی که گزینه‌های ساخت در محل ممکن است مرحله برنامه‌ریزی و نصب را طولانی‌تر کنند. اما می‌توانند عملکرد را در طولانی مدت بهبود بخشند.

حمل و نقل سیستم


چه یک سیستم از پیش ساخته یا سفارشی را انتخاب کنید. هزینه‌های حمل و نقل بر قیمت نهایی تأثیر میگذارد. کاهش هزینه‌های حمل و نقل با زمان‌بندی استراتژیک امکان پذیر است. هزینه حمل و نقل بسته به عوامل مختلفی متفاوت خواهد بود، مانند:

فاصله از فاضلاب تولیدی
در دسترس بودن سیستم
وزن قطعه یا محصول
روش یا شیوه‌های حمل و نقل مورد نیاز
هزینه‌های سوخت
تقاضای حمل و نقل
بازار کار حرفه‌ای حمل و نقل
چشم انداز سیاسی تعرفه‌ها و محدودیت های تجاری
وضعیت آب و هوای منطقه

هزینه های کنترل و نظارت


الزامات مقررات که بر اساس صنعت، مکان و میزان و محتوای فاضلاب متفاوت است. بر هزینه‌ها تأثیر میگذارد. رعایت تمام استانداردهای مقررات، از جمله مجوزها، تاییدیه‌ها و محدودیت‌ها ضروری است.

هزینه های نظارتی ممکن است شامل موارد زیر باشد:
گرفتن مجوزها
ماندن در محدوده تولید فاضلاب
شرایط برای نظارت و گزارش
اتخاذ تدابیر ویژه

دفع زباله

تصفیه‌خانه‌های آب زباله‌های ثانویه تولید میکنند که مرحله ثالث باید آنها را دفع کند. دفع زباله ثانویه هزینه دیگری است که باید درنظرگرفته شود. کاهش ضایعات ثانویه ممکن است با تکنولوژی تصفیه آب بهتر امکان پذیر باشد. اما برخی از زباله‌های ثانویه اجتناب ناپذیر است.

هزینه های عملیاتی

هزینه های عملیاتی کمی پیچیده هستند و عوامل مختلفی را دربرمی‌گیرند. علاوه بر برآورد هزینه ساخت پکیج تصفیه فاضلاب، بهتر است. برآورد هزینه عملیاتی برای طول عمر سیستم تعیین شود.


کاهش هزینه‌های عملیاتی با بهتر شدن کارایی سیستم امکان پذیر است. اقدامات بسیاری می‌تواند کارایی سیستم را افزایش دهد. مثل بهبود تجهیزات، کالیبراسیون دقیق‌تر و فناوری نظارت هوشمندتر. به عنوان مثال، استفاده از تکنیکهای هوادهی می تواند تصفیه فاضلاب را سریعتر و کارآمدتر کند.

هزینه های نگهداری فاضلاب


تعمیر و نگهداری تجهیزات پکیج هزینه دیگری است که حتما باید مورد توجه قرار گیرد. همگام بودن با نگهداری پیشگیرانه می‌تواند. به کمتر کردن خطر تعمیر آسیب و خرابی پیش‌بینی نشده کمک کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *