10 پروژه عظیم آب شیرین کن صنعتی

راس الخیر ، عربستان: ۱،۰۳۶،۰۰۰ متر مکعب در روز

Ras Al Khair desalination plants

Ras Al-Khair عظیم که عموماً به عنوان سنگینترین پروژه ی آب شیرین کن صنعتی جهان شناخته می شود. یک پروژه ترکیبی است که از هر دو فناوری فلاش چند مرحله ای حرارتی (MSF) و فناوری اسمز معکوس (RO) استفاده می کند.

این سایت در ۷۵ کیلومتری شمال غربی جبیل و در خدمت ریاض واقع شده است.

همچنین دارای یک مولفه تولید برق قابل توجه ، با ظرفیت ۲۴۰۰ مگاوات است.

پیمانکار اصلی ساخت نیروگاه دوسان و شریک کنسرسیوم آن سعودی آرشیرودون بود. و پویری به عنوان مشاور این پروژه عمل می کرد.

راس الخیر در سال ۲۰۱۴ فعالیت خود را آغاز کرد. اما در سال ۲۰۱۷ توسط شرکت تبدیل آب شور (SWCC) برای شروع برنامه های خصوصی سازی و فروش دارایی های آن به فروش گذاشته شد.

Taweelah امارات متحده عربی – ۹۰۹،۲۰۰ متر مکعب در روز

Taweelah desalination plants

علیرغم این که این پروژه در مراحل ابتدایی خود قرار دارد. در زمان تکمیل پروژه طویله ، امارات متحده عربی را در لیست سه قرار می دهد.

تا به امروز ، هفت کنسرسیوم در مورد پروژه بزرگ مناقصه کرده اند. از جمله: ACWA Power؛ Suez International Power SA شعبه دبی (Engie) ، با Marubeni Corp ؛ Sumitomo Corp ، با Veolia خاورمیانه ؛ Valoriza Agua ، با Utico FZC و IDB Infrastructure Fund II ؛ Cobra Instalaciones y Servicios ، با Orascom Construction ؛ Acciona Agua ، با گروه Pal ؛ و سوئز بین المللی ، با Sojitz Corporation و NV Besix SA.

ACWA Power با کنسرسیوم EPC متشکل از Sepco3 و Abengoa تا کنون کمترین پیشنهاد را با استفاده از تعرفه برق بیشتر در ۲۶.۲۶ AED (2.25 دلار) ۰.۴۹ دلار در هر متر مکعب قرار داده است.

گزارش شد که بیش از ۴۰ شرکت در ابتدا به مناقصه Taweelah علاقه نشان داده اند.

پس از اتمام ، انتظار می رود که نیروگاه و آب کامل Taweelah نسبت امارات به آب شیرین شده را از ۱۳ درصد امروز به ۳۰ درصد تا سال ۲۰۲۲ افزایش دهد.

شعیبه ۳ ، عربستان سعودی – ۸۸۰،۰۰۰ متر مکعب در روز

Shuaiba desalination plants

رتبه دوم پروژه های آب شیرین کن صنعتی در فهرست عربستان سعودی ، توسعه شعیبه ۳ در ۹۰ کیلومتری جنوب شهر تاریخی جده واقع شده است.

کنسرسیومی شامل زیمنس آلمان برای نیروگاه و دوسان برای کارخانه نمک زدایی حرارتی توسط ACWA Power برای تهیه مهندسی پروژه ، تهیه و ساخت نیروگاه انتخاب شدند.

با توجه به ACWA Power ، یک توسعه به کارخانه تکمیل شده و یک توسعه در مرحله نهایی ساخت با مجموع ۴۰۰۰۰۰ متر مکعب در روز ظرفیت RO است.

هنگامی که شویبا در نیمه اول سال ۲۰۱۹ تکمیل شود. سرانجام از راس الخیر به عنوان بزرگترین کارخانه آب شیرین کن با ظرفیت کل ۱،۲۸۲،۰۰۰ متر مکعب در روز پیشی می گیرد.

توسعه بخشی از برنامه های گسترده تر شرکت آب و برق (WEC) برای افزایش قابل توجه ظرفیت شیرین سازی در کشور است.

Jubail Water and Power Company (JWAP) ، عربستان سعودی – ۸۰۰۰۰۰ متر مکعب در روز

Jubail Water and Power Company

یکی از برجسته ترین تأسیسات یکپارچه آب و برق (IWPP) ، کارخانه Jubail یک سرمایه گذاری مشترک بین ، شرکت برق عربستان (SEC) ، شرکت آب و برق و کنسرسیوم SGA Marafiq متشکل از ENGIE ، شرکت سرمایه گذاری خلیج فارس است. ، و پروژه های برق ACWA.

عملیات تجاری در پایان سال ۲۰۱۰ با یک دوره ۲۰ ساله برای عملیات تعیین شد. JWAP که یک تأسیسات دو منظوره است ، شامل تولید چرخه ترکیبی و تولید آب تقطیر چند اثری (MED) است.

این نیروگاه به چهار بلوک عملیاتی تقسیم شده است. سه بلوک از چهار بلوک بلوک های قدرت و نمک زدایی هستند. که هر کدام شامل سه توربین گازی هستند. که در یک چرخه ترکیبی کار می کنند. و یک توربین بخار فشار برگشتی به هر ۹ واحد MED نمک زدایی تغذیه می کند. بلوک چهارم یک بلوک “فقط قدرت” است که دارای سه توربین گازی و یک توربین بخار متراکم با یک گرمایش مجدد است.

این کارخانه متعلق به شرکت آب و برق Jubail (JWAP) است. شرکت تامین کننده و تامین آب معارف (Tawreed)، زیرمجموعه ای متعلق به Marafiq است. که تمام تولیدات نیروگاه را از طریق قرارداد خرید ۲۰ ساله برق و آب (PWPA) با JWAP خریداری می کند.

ام الکوین (UAQ) ، امارات متحده عربی – ۶۸۲،۹۰۰ متر مکعب در روز

Umm Al Quwain_new

پروژه مستقل آب (IWP) که در امارت ام القوین و در امتداد امارت رس الخیمه واقع شده است.یکی از بزرگترین کارخانه های اسمز معکوس خالص است.

انتظار می رود در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۲ به صورت تجاری عملیاتی شود. UAQ به عنوان ساخت ، تملک ، بهره برداری و انتقال (BOOT) با قرارداد خرید آب (WPA) به مدت ۳۵ سال ، با اداره برق و آب فدرال (FEWA) به عنوان خارج کننده تحویل داده می شود. )

پروژه ۷۹۷ میلیون دلاری توسط شریک چینی ، Gezhouba Group International Engineering در حال ساخت است و SIDEM-Veolia قرارداد مهندسی و تدارکات ۲۵۵ میلیون دلار آمریکا را تحویل می دهد. ACWA Power دارای ۴۰ درصد سهم ، و %Techton Engineering and Construction 35 است.

ایستگاه DEWA M ، دبی – ۶۳۶،۰۰۰ متر مکعب در روز

DEWA Station M Dubai

پروژه آب شیرین کن صنعتی ایستگاه M اداره برق و آب دبی (DEWA) یکی از بزرگترین نیروگاه های آب و نمک زدایی در امارات متحده عربی است. که ۶۳۶،۶۰۰ متر مکعب در روز آب آشامیدنی و با ظرفیت کل ۲۸۸۵ مگاوات تولید می کند.

این پروژه از اواسط سال ۲۰۱۰ به صورت مرحله ای اجرا شده است. کارخانه آب شیرین کن در سال ۲۰۱۲ تکمیل شد و توسط شرکت ایتالیایی Fisia Italimpianti در هشت واحد ساخته شد. از فناوری تقطیر چند مرحله ای (MSF) استفاده می شود که هر کدام ۸۰۰۰۰ متر مکعب در روز ظرفیت دارند.

مجموع هزینه ساخت و توسعه ایستگاه M، مجهز به جدیدترین دستگاه های هوشمند و سیستم های پیچیده تکنولوژیکی سنگین، ۱۱.۵ میلیارد درهم (۳.۱ میلیارد دلار آمریکا) است.

علاوه بر این ، دو دیگ کمکی دوگانه سوز ۳۹۰ تن در ساعت و ۱۶ مخزن ذخیره سوخت نفت ، هریک با ظرفیت ۲۰۰۰۰ متر مکعب ، و مجموع ذخیره سوخت ۳۲۰،۰۰۰ متر مکعب.

سورک ، اسرائیل – ۶۲۴،۰۰۰ متر مکعب در روز

Sorek desalination plants

اگر راس الخیر هیبرید سنگین وزن جهان محسوب شود. سورک را باید غشای سنگینترین وزن غشایی جهان در نظر گرفت. که دارای ظرفیت فوق العاده ۶۲۴،۰۰۰ متر مکعب در روز است.

این پروژه که در ۱۵ کیلومتری جنوب تل آویو در اسرائیل واقع شده. و توسط IDE Technologies توسعه یافته است.در استفاده از غشاهای اسمز معکوس ۱۶ اینچی آب دریا اما در شکل عمودی منحصر به فرد بوده و هست.

توسعه بیشتر – سورک ۲ – از آن زمان با ظرفیت ۵۴۸،۰۰۰ متر مکعب در روز اعلام شده است. در مجموع هفت شرکت محلی و بین المللی به تازگی برای توسعه پروژه به لیست نهایی معرفی شده اند.

پس از تکمیل،سورک ۲ ششمین کارخانه نمک زدایی خواهد بود که در اسرائیل در کنار هادرا ، اشکلون ، اولین سورک ، پالماخیم و اشدود فعالیت می کند.

پروژه آب شیرین کن صنعتی Jubail 3A IWP ، عربستان سعودی – ۶۰۰،۰۰۰ متر مکعب در روز

Jubail 3A IWP

با سرمایه گذاری ۶۵۰ میلیون دلار آمریکا، کارخانه آب مستقلJubail 3A (IWP) روزانه ۶۰۰۰۰۰ متر مکعب آب آشامیدنی تولید می کند.

پروژه آب شیرین کن صنعتی اسمز معکوس آب دریا برای عملیات تجاری در سه ماهه چهارم ۲۰۲۲ تعیین شده است.

قرارداد خرید آب ۲۵ ساله با شرکت مشارکت آب عربستان (SWPC) توسط کنسرسیومی به رهبری ACWA Power 40.2 درصد از جمله شرکت سرمایه گذاری Gulf (GIC) و شرکت آب و برق البوانی (AWP) امضا شد.

تحت شرایط مشارکت، کنسرسیوم به رهبری ACWA Power طراحی، ساخت، راه اندازی، بهره برداری و نگهداری از کارخانه آب شیرین کن و همچنین ذخیره آب آشامیدنی و تأسیسات ویژه برقی را انجام می دهد.

قرارداد ساخت تدارکات مهندسی به کنسرسیومی متشکل از Power China ، SEPCO-III و Abengoa واگذار شده است.

پروژه آب شیرین کن صنعتی سورک ۲ ، اسرائیل – ۵۷۰،۰۰۰ متر مکعب در روز

Sorek 2 Israel

در ماه مه ۲۰۲۰ ، IDE Technologies و Bank Leumi به عنوان برندگان مناقصه پروژه آب شیرین کن صنعتی ۲۵ ساله مشارکت عمومی-خصوصی (PPP) برای ساخت دومین کارخانه نمک زدایی جدید در سورک انتخاب شدند.

پیشنهاد IDE با “قیمت کم سابقه” در حدود NIS1.45 m3 (41 0.41 دلار آمریکا بر متر مکعب) بود. پیش بینی می شود که این کاهش قیمت باعث صرفه جویی در مصرف آب در حدود ۳.۳ میلیارد نیتروژن (۱.۰۲ میلیارد دلار آمریکا) در طول مدت عملیات تأسیسات شود.

مشابه سورک ۱ ، کارخانه دوم نیز از غشاهای RO برای تولید ۵۸۰،۰۰۰ متر مکعب در روز استفاده می کند.

این پروژه توسط کنسرسیومی از نهادها، از جمله بانک Leumi و بانک KFW آلمان و همچنین بانک سرمایه گذاری اروپا (EIB)، که وام ۱۵۰ میلیون یورویی را برای این پروژه تامین می کند.تأمین می شود.

IDE متعلق به Alpha Water Partners است. که توسط Avshalom Felber و Amir Lang و بیمه Clal ، بیمه Ayalon ، Meitav Dash و دیگر سرمایه گذاران نهادی کنترل می شود.

پروژه آب شیرین کن صنعتی فجیره ۲ ، امارات متحده عربی – ۵۹۱،۰۰۰ متر مکعب در روز

Fujairah desalination plants

دومین پروژه آب شیرین کن صنعتی هیبرید برای پیوستن به لیست اما این بار در امارات متحده عربی ، فجیره ۲ با ۵۹۱۰۰۰ متر مکعب در روز افزایش می یابد. این شامل چندین جزء است.

یک نیروگاه حرارتی۴۵۰،۰۰۰ متر مکعب در روز.یک تأسیسات اسمز معکوس ۱۳۶،۵۰۰ متر مکعب در روز و یک نیروگاه ۲۰۰۰ مگاواتی.

این قرارداد به کنسرسیومی متشکل از Alstom for power و Sidem (Veolia) برای آب ، تحت عنوان پروژه مستقل تولید آب و برق Fujairah II واگذار شد. آب و برق ابوظبی (ADWEA) در حال خروج است.

سیدم می گوید محلول ترکیبی MED-RO به مطابقت با نیازهای فصلی آب و برق کمک می کند. علاوه بر این،برای محافظت از گیاهان در برابر شکوفه های جلبک که ممکن است در منطقه مشکل ساز باشد .از سیستم شناور کردن هوا (DAF) به عنوان پیش تصفیه استفاده می شود.

منبع

مقالات مرتبط

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *