معرفی پکیج تصفیه فاضلاب (انسانی و صنعتی)

تصفیه خانه های فاضلاب

در سراسر جهان، بیش از ۲.۵ میلیارد نفر به بهداشت اولیه و آب پاکیزه دسترسی ندارند. امروزه یکی از علل آلودگی منابع آب شیرین ورود فاضلاب شهری، صنعتی و کشاورزی به آنها است.

در این بین فاضلاب صنعتی به مراتب بیشتر از فاضلاب کشاورزی یا فاضلاب شهری عامل آلودگی و بیماری شهروندان را فراهم می کند. یکی از راه حل های مفید برای مقابله با بحران آلودگی منابع آب شیرین و حفاظت از محیط زیست استفاده از پکیج های تصفیه فاضلاب است.

بازیافت فاضلاب به طور چشمگیری فشار بر محیط زیست و منابع مالی شرکت ها، دولت و… را کاهش می دهد.

امروزه در بسیاری از مناطق جهان شرکت های خصوصی با استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب، آب آشامیدنی و ایستگاه های بهداشتی به افراد، سازمان ها و دولت ها ارائه می دهند.

این ایستگاه ها معمولا شامل ایستگاه نگهبانی در یک مکان مرکزی، یک قسمت آب آشامیدنی مجزا و کابین های بهداشتی با توالت، دوش و امکانات شستشو می باشند. استفاده از این خدمات، محیط زیست و منابع آب را در برابر آلودگی های بی رویه ناشی از فاضلاب های صنعتی و… حفظ می کند و برای مردم بهداشت و آسایش به ارمغان می آورد.

با استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب، فاضلاب جمع‌آوری‌ شده در محل تصفیه می‌شود. پساب حاصل از این امر را می‌توان برای آبیاری گیاهان و در ساخت و ساز بناها مورد استفاده قرار داد. علاوه بر این می توان پساب موجود را به درون رودخانه ها سرازیر نمود.

پروژه های پکیج تصفیه فاضلاب شرکت کلراب

کلیک کنید

پکیج تصفیه فاضلاب چیست؟

پکیج تصفیه فاضلاب برای تصفیه فاضلاب صنعتی به منظور استفاده مجدد یا دفع ایمن آن در محیط زیست مورد استفاده قرار می گیرد. این پکیج ها برای استفاده در انواع صنایع و کارخانه ها مانند: صنایع مواد غذایی، نوشابه، انواع شوینده ها، مواد شیمیایی، منسوجات، داروسازی و… مناسب هستند. در نهایت پارامترهای آب خروجی مطابق با الزامات محلی و شهری، برای تخلیه در خطوط اصلی تامین آب، رودخانه ها و دریاچه ها مساعد هستند.

همانطور که بیان شد افزایش کمبود آب شیرین و نگرانی های زیست محیطی باعث استفاده مجدد از فاضلاب می شود. امروزه ساختمان های اداری و مسکونی زیادی برای رفع نیازهای خود تصفیه خانه های آب و فاضلاب خصوصی راه اندازی می کنند. پکیج تصفیه فاضلاب عمدتا برای استفاده در مجتمع های مسکونی، هتل ها، استراحتگاه ها، ساختمان های اداری، شهرها و روستاها مورد استفاده قرار می گیرند.

روش کار پکیج های تصفیه فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب گروهی از لوازم مورد استفاده برای رفع انواع آلاینده ها (شیمیایی، بیولوژیکی و فیزیکی) از پساب های صنعتی، شهری و کشاورزی است. پکیج های تصفیه فاضلاب با توجه به نوع فاضلاب ورودی به آنها دارای بخش های متفاوتی هستند. کیفیت پساب های ورودی به پکیج تصفیه فاضلاب پس از انجام مراحل مختلف پاک سازی، به سطح مجاز میرسد. و برای ورود دوباره به محیط زیست یا استفاده دوباره در مصارف کشاورزی و صنعتی آماده می شوند.

با بهره گیری از این سیستم در واقع از ورود عوامل بیماری زا به محیط زیست جلوگیری به عمل می آید. علاوه بر این در عصر حاضر که با خشکسالی های مداوم در دنیا مواجه هستیم. استفاده از پکیج های مذکور می تواند راه حلی در برابر کمبود منابع آب شیرین باشد. همچنین با توجه به نوع محیط زیست و زمینه ی استفاده مجدد از پساب, میزان زدودن آلاینده ها متغیر است. برای مثال میزان حذف آلاینده از فاضلابی که قرار است جهت استفاده در کشاورزی تصفیه شود با فاضلابی که از آن در فعالیت های صنعتی استفاده خواهد شد متفاوت است.

انواع پکیج  های تصفیه فاضلاب

یکی از معروفترین و کاربردی­ترین پکیج های تصفیه فاضلاب، پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی است. دلیل اهمیت این نوع از پکیج ها خطرناک بودن فاضلاب های صنعتی و بیمارستانی برای ورود به محیط زیست است. چرا که در روند استفاده از آب در پالایشگاه ها، کارخانه ها و بیمارستان ها، آب مذکور به انواع آلاینده های شیمیایی آلوده می شوند. ورود آلاینده ها به محیط زیست در صورت نفوذ به منابع آب زیرزمینی می تواند برای سلامت انسان ها، حیوانات و گیاهان بسیار خطرناک باشد. بدنه این نوع از پکیج ها معمولا از فلز ساخته شده است . تصفیه پساب در آنها طی سه مرحله حذف فیزیکی، بیولوژیکی و شیمیایی آلاینده ها انجام می شود. در بیشتر این نوع از پکیج ها در مرحله حذف آلاینده های بیولوژیکی از دو روش هوازی و بی هوازی استفاده می شود.

ورود پساب و فاضلاب انسانی به محیط زیست از بزرگترین چالش های جوامع بشری به شمار می رود. یکی از راه حل های مقابله با ورود بدون کنترل این نوع از فاضلاب ها به محیط زیست استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب انسانی است. یکی از مهمترین کاربردهای این نوع از پکیج ها استفاده از آنها در اماکنی است که به فاضلاب شهری وصل نیستند. از جمله این اماکن می توان به: هتل ها، بیمارستان ها، مجتمع های خوابگاهی دانشجویان، ترمینال های مسافربری و شهرک های مسکونی اشاره کرد. پکیج تصفیه فاضلاب انسانی معمولا از چهار بخش تشکیل شده است. این چهار بخش به ترتیب عبارتند از: حوض هوادهی، حوض ته نشینی رفع لجن و بر طرف کردن مواد انباشته شده. و در نهایت اضافه کردن کُلر جهت رفع آلاینده ها بیولوژیکی شامل باکتری ها و…

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *