6 نوع مواد شیمیایی مورد استفاده در تصفیه فاضلاب

وقتی صحبت از تصفیه فاضلاب به میان می آید، مواد شیمیایی زیادی وجود دارد که می تواند به این فرآیند کمک کند. این مواد شیمیایی ۶ نقش اصلی را در فرآیند تصفیه انجام می دهند که هر یک عملکرد کلیدی را ایفا می کنند. این عملکردها عبارتند از: حذف ذرات جامد، تنظیم pH، کنترل بو، ضد عفونی، جلوگیری و حذف کف، و حذف لجن. آنچه در ادامه می‌آید یک آغازگر سریع در مورد بسیاری از مواد شیمیایی مورد استفاده در تصفیه فاضلاب و این شش عملکرد اصلی است که آنها انجام می‌دهند. البته چند روش دیگر نیز وجود دارد که از مواد شیمیایی در تصفیه فاضلاب استفاده می شود، اما در این مقاله تنها به این شش مورد می پردازیم.

پلیمرهای منعقد کننده و فلوکولانت در این فرآیند مهم هستند. این پلیمرها به ذرات ریز موجود در آب کمک می‌کنند تا شروع کنند به ترکیب شدن با یکدیگر و ذرات بزرگ‌تر و زنجیره‌ای از ذرات را تشکیل دهند که از آب ته نشین می‌شوند و به پایین می‌ریزند. اساساً از پلیمرها برای تغییر “بار” ذرات استفاده می شود تا با ذرات دیگر ترکیب شوند و نه دفع شوند. 

 

تنظیم ph

دومین کاربرد مواد شیمیایی در تصفیه فاضلاب، تنظیم سطح pH است. تقریباً هر شرکت تولیدی صنعتی و عملیات تصفیه فاضلاب با تنظیم pH در سطوحی سروکار دارد. POTW محلی آنها و مهمتر از آن DHEC نیاز دارند که پساب کارخانه قبل از رهاسازی یا دفع آن در محدوده خاصی یا در سطح pH معینی باشد. بدیهی است که بسته به سطح pH آب، از یک ماده شیمیایی اسید یا باز استفاده می شود. بیشترین استفاده از اسید سولفوریک اسید است. این به دلیل هزینه، فراوانی و اثربخشی آن در تنظیم سطح pH است. اسیدهای دیگری که مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از اسید کلریدریک و اسید فسفریک. در مورد بازها، برخی از مواد شیمیایی رایج موثر عبارتند از: هیدروکسید سدیم، هیدروکسید کلسیم (آهک) و غیره. Operators Unlimited کیسه های آهک هیدراته را برای بسیاری از کارخانه ها از جمله تولید کنندگان اسیدهای سولفوریک فراهم می کند.

اغلب، در نتیجه فرآوری مواد غذایی، یا در برخی فرآیندهای دیگر در یک کارخانه صنعتی، فاضلاب بوهایی تولید می کند که نه تنها ناخوشایند است، بلکه می تواند مضر نیز باشد. کنترل بو یکی دیگر از عملکردهای کلیدی برای استفاده از مواد شیمیایی در فاضلاب است. ما اصولاً در مورد تصفیه فاضلاب در یک محیط صنعتی بحث می کنیم، اما گاهی اوقات کارخانه های صنعتی با مشکلاتی مشابه از نظر بو مانند تصفیه خانه های فاضلاب شهری مواجه می شوند. بوهای نامطبوع تولید شده توسط فاضلاب می تواند بر روحیه کارکنان تأثیر بگذارد، شکایت همسایگان از جمله سایر مشاغل را به دنبال داشته باشد و حتی برای سلامتی خطرناک باشد. یک مسئله اساسی است که باید حل شود. برای اکثر کارخانه های صنعتی کاری بیشتر از “پوشاندن” مشکل برای مهار بوها باید انجام شود.

ضدعفونی

یکی دیگر از موارد استفاده از مواد شیمیایی در فاضلاب، ضدعفونی است. مواد شیمیایی کالایی مانند سفیدکننده که در غلظت های مختلف تولید می شوند، اغلب برای این منظور استفاده می شوند. یکی از غلظت‌های رایجی که OU ارائه می‌دهد، هیپوکلریت سدیم ۱۲.۵٪ است، اما ما غلظت‌های دیگری را نیز ارائه می‌کنیم. سفیدکننده برای گندزدایی و فرآیندهای تولید در انواع کاربردهای صنعتی از جمله پوشش‌ها، فرآوری مواد غذایی، کاغذ و بسته‌بندی، داروسازی و غیره استفاده می‌شود.

اغلب ممکن است در فرآیند تصفیه فاضلاب کف ایجاد شود که می تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند. در واقع، فوم می تواند مانع از گرفتن قرائت واقعی ابزارهای اندازه گیری شود و می تواند مشکلات دیگری را ایجاد کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی ایجاد کف در فاضلاب، به مقاله ما “چه چیزی باعث ایجاد کف در تصفیه فاضلاب می شود” مراجعه کنید. به منظور تصفیه موثر فاضلاب، در برخی از کاربردها، باید فوم پیشگیری یا حذف وجود داشته باشد.  برای جلوگیری از ایجاد کف می توان از ماده شیمیایی ضد کف جار تستان استفاده کرد.

حذف لجن

یکی دیگر از موارد استفاده از مواد شیمیایی در تصفیه فاضلاب به منظور حذف لجن است. آب باید از لجنی که در فرآیند تصفیه فاضلاب ایجاد می شود حذف شود. اغلب مواد شیمیایی پلیمری برای حذف آب دوباره وارد این مرحله از تصفیه می شوند. مواد شیمیایی پلیمری مانند OU 100  را می توان به فاضلاب اضافه کرد تا در ارتباط با استفاده از پرس و کیسه های ژئوتکستایل به این فرآیند کمک کند. ما به مشتریان متعدد در صنایع مختلف با نیازهای حذف لجن کمک کرده ایم.

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *