5 مشکل رایج در تصفیه فاضلاب

با افزایش جمعیت و تمایل بیشتر مردم به زندگی در جوامع کم جمعیت تر و شهرهای کوچکتر برای حل مشکلات تصفیه فاضلاب غیرمتمرکز (STP) را نصب می‌کنند. این سیستم‌ها از این نظر گزینه بسیار مناسبی هستند که یک جایگزین مناسب درازمدت برای تأسیسات متمرکز تصفیه فاضلاب هستند، اما اغلب آنها گاها دچار مشکلاتی می شوند. که منجر به پایین آمدن کارایی می شوند.

Shrinking Pool of Water and Wastewater Treatment Plant Operators Will  Impact the Stability of Clean Water

۱-تجهیزات به دلیل وجود اشیا جامد در معرض آسیب دیدن هستند

تصفیه اولیه یکی از مهم ترین مراحل تصفیه خانه های فاضلاب است که باید مورد توجه قرار بگیرند.

غربالگری اولین مرحله در هر فرآیند تصفیه فاضلاب است.فیلتر ها مواد جامد بزرگ غیرقابل تجزیه زیستی و شناور را که به طور مکرر وارد کارخانه های فاضلاب می شوند، مانند پارچه، کاغذ، پلاستیک، قلع، ظروف و چوب را حذف می کنند.

حذف کارآمد این مواد، کارخانه و تجهیزات پکیج تصفیه فاضلاب را از هرگونه آسیب احتمالی، سایش و پارگی ، انسداد لوله ها و تجمع مواد ناخواسته که در فرآیند تصفیه فاضلاب اختلال ایجاد می کند، محافظت می کند.

غربالگری فاضلاب به طور کلی به دو دسته غربالگری درشت و غربالگری ریز طبقه بندی می شود. فیلتر ها ممکن است به‌صورت دستی یا مکانیکی تمیز شوند، تنها در مراکز تصفیه قدیمی‌تر و کوچک‌تر از صفحه‌نمایش‌های تمیز شده دستی به‌عنوان دستگاه اصلی یا تنها دستگاه غربالگری استفاده می‌شود. محصولات غربالگری مانند REKO یا Salsnes برای همه WWTP ضروری هستند و آنها دوام طولانی تری را برای تجهیزات شما تضمین می کنند.

۲-پساب تصفیه شده شما مقدار نیتروژن کل (TN) را برآورده نمی کند

برای اینکه مشخص کنید مشکل کجاست، اولین قدم این است که تجزیه و تحلیل آمونیاک، نیتریت و نیترات باشد و بنابراین این به شما کمک می کند برای فهمیدن اینکه که باید تلاش خود را روی چه منطقه‌ای متمرکز کنید تا سیستم خود را سازگار کنید. اغلب متوجه می شوید که سیستم شما دارای سطوح بالای آمونیاک یا نیترات است که به سطوح بالای TN کمک می کند.

آمونیاک بالا

حذف آمونیاک یک فرآیند بیولوژیکی کاملاً هوازی است. اگر مقدار آمونیاک بالاست، مطمئن شوید که سیستم شما خصوصیات پایین را داراست:

به طور کلی، نیتریفیکاسیون تنها در شرایط هوازی در سطوح اکسیژن محلول بیش از ۱.۰ میلی گرم در لیتر رخ می دهد.
نیتریفیکاسیون به زمان ماندگاری طولانی نیاز دارد
نسبت غذا به میکروارگانیسم کم (F:M)
میانگین زمان ماندگاری سلولی (اندازه گیری شده به عنوان MCRT یا سن لجن)
بافر کافی pH (قلیایی)

نیترات بالا

احیای بیولوژیکی نیترات به گاز نیتروژن توسط باکتری هایی انجام می شود که در محیطی با اکسیژن کم زندگی می کنند. برای رشد، باکتری ها نیاز به اکسیژن بیوشیمیایی BOD محلول دارند. ذرات BOD باید به محلول تجزیه شوند.

اگر پساب سطح بالایی نیترات داشته باشد، معمولاً به دلیل یکی از دلایل زیر است. بررسی این پارامترها تا حد زیادی به کاهش سطح نیترات کمک می کند.

۱-منبع کربن کافی باکتری‌های نیترات‌زدایی به مقدار قابل‌توجهی BOD محلول (حدود پنج برابر مقدار نیترات نیترات‌زدایی‌شده) نیاز دارند و بسیاری از تأسیسات برای تأمین یک منبع مداوم از BOD به که به راحتی قابل هضم باشد دشوار است.
۲-فاضلاب را نمی توان نیترات زدایی کرد مگر اینکه ابتدا نیتریفیه شود. اطمینان حاصل کنید که فرآیند نیتریفیکاسیون درست کار می کند در غیر این صورت هیچ نیتراتی برای نیترات زدایی وجود نخواهد داشت
۳-اطمینان حاصل کنید که مخزن آنوکسیک دارای DO = 0.0mg/l است. اگر این مقدار بالاتر از ۰ میلی گرم در لیتر باشد، نرخ بازگشت مخلوط (MLR) ممکن است نیاز به کاهش داشته باشد، اما به عنوان یک قاعده کلی، این نرخ جریان معمولاً روی ۳۰۰٪ جریان ورودی روزانه تنظیم می شود.

۳-پساب تصفیه شده به اهداف مرتبط با کل فسفر (TP) پاسخ نمی دهد

اهداف اولیه برای فرآیند تصفیه در رابطه با فسفر کل عبارتند از:

دستیابی به محدودیت های مجوز برای TP
به حداقل رساندن کلی استفاده از مواد شیمیایی
تحقق هدف هزینه های عملیاتی کمتر

به منظور کاهش TP، چند روش در خصوص دوز شیمیایی وجود دارد که می‌توان آنها را دنبال کرد و این موارد باید پس از انجام آزمایش در شیشه مد نظر گرفته قرار گرفته شوند، زیرا این اولین گام حیاتی است که معیاری برای اجرای اندازه‌گیری و تصفیه فسفر فراهم می‌کند. تاسیسات فاضلاب در ابتدا باید قبل و بعد از بارش ارزیابی شود، و آزمایش در شیشه یک تجزیه و تحلیل سریع برای کمک به تعیین موثرترین ماده شیمیایی مورد نیاز برای فرآیند شما (به عنوان مثال، آلوم یا کلرید آهن) ارائه می دهد.

۱-پیش از بارندگی هنگام شناسایی یک نقطه دوز شیمیایی قبل از فرآیند بیولوژیکی، فسفر در مخازن ته نشینی اولیه حذف می شود. اندازه گیری آنلاین فسفات باید بین مخازن ته نشینی اولیه و هوادهی انجام شود تا به عنوان بخشی از یک سیستم مبتنی بر کنترل بازخورد استفاده شود.

۲-پس از بارندگی هنگامی که سنجش دوز شیمیایی پس از فرآیند بیولوژیکی انجام می شود، فسفر در زلال سازهای نهایی یا فیلترهای پساب حذف می شود. اندازه گیری آنلاین فسفات باید بین مخازن هوادهی و زلال ساز نهایی یا پس از زلال سازی نهایی با کنترل بازخورد انجام شود.
۳-این سنجش ها (قبل و پس از بارش) مشخص می‌کند که کدام فرایند محدودیت‌های پایین فسفر پساب را تسهیل می‌کند.

۴-پساب تصفیه شده شما نیازهای اکسیژن بیوشیمیایی (BOD) را برآورده نمی کند

نیاز بیوشیمیایی اکسیژن (BOD) اندازه گیری میزان اکسیژن مورد نیاز برای تجزیه بیولوژیکی مواد آلی در آب است. به طور کلی، زمانی که سطح BOD بالا باشد، سطح اکسیژن محلول (DO) کاهش می یابد. این به این دلیل است که تقاضا برای اکسیژن توسط باکتری ها زیاد است و آنها این اکسیژن را از اکسیژن محلول در آب می گیرند. اگر هیچ زباله آلی در آب وجود نداشته باشد، تعداد زیادی باکتری برای تجزیه آن وجود نخواهد داشت و بنابراین BOD کمتر و سطح DO تمایل به بالاتر رفتن دارد.

سطوح بالای BOD در پساب تصفیه شده می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که برخی از آنها در زیر نشان داده شده است. اطمینان از صحیح بودن این پارامترها به کاهش سطح BOD شما کمک زیادی می کند.

تصفیه ناقص فاضلاب به دلیل مواد آلی بیشتر از حد مجاز
غلظت کم اکسیژن
زمان نگهداری هیدرولیک کم
اتصال کوتاه فیزیکی
رشد زیاد جلبک یا باکتری های گوگردی
تجمع لجن و از بین رفتن لجن های قدیمی

بوی بد مرتبط با WWTP در تصفیه فاضلاب

بو عمدتاً به دلیل وجود سولفید هیدروژن است، اما می تواند شامل مرکاپتان ها و اسیدهای آلی نیز باشد که به رشد باکتری های کاهش دهنده گوگرد کمک می کنند. این باکتری سولفید هیدروژن (H2S) تولید می کند، گازی بی رنگ با بوی بد و تند شبیه به تخم مرغ فاسد. گاز سولفید هیدروژن بسیار خورنده است و بنابراین برای جلوگیری از خرابی تجهیزات پایین دست باید حذف و تصفیه شود.

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *