فکر می‌کنید اندازه بزرگترین پروژه های آب شیرین کن صنعتی جهان چقدر است؟

آخرین پروژه بزرگ شیرین سازی آب دریا ، پروژه Rabigh 3 است که اخیراً در عربستان سعودی به شرکت ACWA Power اعطا شده و به عنوان یکی از بزرگترین نیروگاه های آب شیرین کن صنعتی جهان شناخته می‌شود.

به بیان بهتر ، با ظرفیت ۶۰۰۰۰۰ متر مکعب در روز ، ۶۰۰ میلیون لیتر آب در روز تولید می‌شود.

در زیادی حجم تولید آب شیرین این پروژه تردیدی وجود ندارد ، چراکه این پروژه بزرگ سعودی یکی از بزرگترین پروژه های موجود در جهان و دومین نیروگاه آب شیرین کن صنعتی RO است.

با این وجود بیشتر متخصصان نمک زدایی می دانند که این بزرگترین پروژه نیست و این سوال را به وجود می آورد ، با وجود بیش از ۲۰،۰۰۰ کارخانه آب شیرین کن صنعتی در سراسر جهان کدام کارخانه‌ها بزرگترین هستند؟


درخصوص فناوری آب شیرین کن بیشتر بدانیم


ما قصد داریم این لیست ۱۰ پروژه عظیم آب شیرین کن صنعتی جهان را به شما معرفی کنیم:

بزرگترین کارخانه های آب شیرین کن صنعتی جهان

کارخانه آب شیرین کن صنعتی راس الخیر در عربستان سعودی: تولید 1036000 متر مکعب آب شیرین در روز
کارخانه آب شیرین کن صنعتی راس الخیر در عربستان سعودی

۱- کارخانه آب شیرین کن صنعتی راس الخیر

راس الخیر پروژه عظیمی که به عنوان بزرگترین کارخانه آب شیرین کن جهان در نظر گرفته می شود ، یک پروژه ترکیبی است که از هر دو فناوری فلش چند مرحله ای حرارتی (MSF) و فن آوری اسمز معکوس (RO) استفاده می کند.

این سایت در ۷۵ کیلومتری شمال غربی جوبیل عربستان سعودی واقع شده است ، همچنین دارای یک بخش قابل توجهی برای تولید برق با ظرفیت ۲۴۰۰ مگاوات و تولید ۱۰۳۶۰۰۰ متر مکعب آب شیرین در روز است.

پیمانکار اصلی احداث نیروگاه شرکت دوسان و شریک کنسرسیوم آن عربستان آرچیرودون بوده که شرکت پوری به عنوان مشاور پروژه فعالیت کرد.

راس الخیر در سال ۲۰۱۴ فعالیت خود را آغاز کرد اما در سال ۲۰۱۷ توسط شرکت تبدیل آب شور (SWCC) برای شروع طرح های خصوصی سازی و فروش دارایی های خود به فروش رسید.

Taweelah ، امارات متحده عربی - 909،200 متر مکعب در روز
Taweelah ، امارات متحده عربی

۲- کارخانه آب شیرین کن Taweela

علی رغم اینکه این پروژه در مراحل ابتدایی قرار دارد ، اما وقتی کامل شود پروژه امارات متحده عربی را باید در فهرست سه فهرست برتر قرار خواهد داد.

تا به امروز ، هفت کنسرسیوم مناقصه این پروژه مگا را ارائه می دهند ، این شرکت ها شامل:

: ACWA Power؛ Suez International Power SA شعبه دبی (Engie) ، با شرکت Marubeni؛ شرکت Sumitomo ، با Veolia خاورمیانه ؛ والوریزا آگوا ، با Utico FZC و IDB Infrastructure Fund II ؛ Cobra Instalaciones y Servicios ، با ساخت و ساز Orascom ؛ Acciona Agua ، با Pal Group ؛ و سوئز بین المللی ، با شرکت Sojitz و NV Besix SA.

پس از اتمام ، قدرت و آب کامل Taweela انتظار می رود که میزان تولید آب شیرین کن امارات توسط فناوری RO را از ۱۳ درصد امروز به ۳۰ درصد تا سال ۲۰۲۲ افزایش دهد.

Shuaiba 3 ، عربستان سعودی - 880،000 متر مکعب در روز
Shuaiba 3 ، عربستان سعودی

۳- کارخانه آب شیرین کن Shuaiba3

کارخانه Shuaiba 3 در ۹۰ کیلومتری جنوب شهر تاریخی جده واقع شده است. مجموعاً ۴۰۰۰۰۰ متر مکعب در روز ظرفیت RO اضافه شده دارد .

کنسرسیومی با همکاری زیمنس آلمان برای نیروگاه و دوسان برای نیروگاه آب شیرین کن توسط ACWA Power برای تهیه مهندسی پروژه ، تهیه و ساخت نیروگاه انتخاب شد.

این پروژه وقتی کامل شود ، سرانجام به عنوان بزرگترین کارخانه آب شیرین کن با ظرفیت کل ۱،۲۸۲،۰۰۰ m3 در روز از Ras Al Khair  پیشی خواهد گرفت.

این توسعه بخشی از برنامه های گسترده شرکت آب و برق (WEC) برای افزایش قابل توجه ظرفیت آب شیرین کن صنعتی در کشور است.

شرکت آب و برق جوبیل (JWAP) ، عربستان سعودی - 800،000 متر مکعب در روز
شرکت آب و برق جوبیل (JWAP) ، عربستان سعودی

۴- شرکت آب و برق جوبیل

یکی از برجسته ترین تأسیسات آب و برق یکپارچه (IWPP) در جهان ، کارخانه جوبیل است که با سرمایه گذاری مشترکی بین Marafiq ، شرکت برق عربستان (SEC) ، شرکت هلدینگ آب و برق و کنسرسیوم SGA Marafiq متشکل از ENGIE ، شرکت سرمایه گذاری خلیج فارس است.

عملیات بازرگانی در پایان سال ۲۰۱۰ با مدت زمان ۲۰ ساله برای فعالیت آغاز شد. یک تاسیسات دو منظوره ، JWAP شامل تولید چرخه ترکیبی مبتنی بر و تقطیر چند اثر (MED) است.

این نیروگاه به چهار بلوک عملیاتی تقسیم شده است. سه بلوک از چهار بلوک ، بلوک قدرت و نمک زدایی است که هر کدام شامل سه توربین گازی هستند که در یک چرخه ترکیبی کار می کنند و دارای یک توربین بخار فشار برگشتی هستند که به هر نه واحد MED نمک زدایی تغذیه می کند.

 بلوک چهارم یک بلوک “فقط قدرت” است که دارای سه توربین گازی و یک توربین بخار متراکم کننده مجدد است.

این نیروگاه متعلق به شرکت آب و برق جوبیل (JWAP) است. شرکت تأمین کننده آب و صنایع Marafiq (Tawreed) ، یک شرکت تابعه کامل در Marafiq ، است که تمام تولیدات نیروگاه خود را از طریق یک قرارداد خرید ۲۰ ساله برق و آب (PWPA) با JWAP خریداری می کند.

ام القوین (UAQ) ، امارات متحده عربی - 682،900 متر مکعب در روز
ام القوین (UAQ) ، امارات متحده عربی

۵- ام القوین (UAQ) امارات

ام القوین (UAQ) مستقر در امارت و در امتداد امارت راس الخیمه ، پروژه آب مستقل (IWP) و یکی از بزرگترین نیروگاه های اسمز معکوس خالص در لیست است.

انتظار می رود در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۲ به صورت تجاری عملیاتی شود ، UAQ با قرارداد خرید آب (WPA) با مدت ۳۵ سال ، با سازمان برق و آب فدرال (FEWA) به عنوان ساخت ، مالکیت ، بهره برداری و انتقال (BOOT) تحویل داده می شود.

پروژه ۷۹۷ میلیون دلاری ایالات متحده توسط شریک چینی ، مهندسی بین المللی گروه ژژوبا ، با SIDEM-Veolia قرارداد ۲۵۵ میلیون دلاری مهندسی و خرید تدارک دیده شده است.

DEWA Station M ، دبی - 636،000 متر مکعب در روز
DEWA Station M ، دبی

۶- ایستگاه DEWA M دبی

پروژه برق و آب دبی (DEWA) یکی از بزرگترین نیروگاه های تولید برق و آب شیرین کن در امارات متحده عربی است که با تولید ۶۳۶،۶۰۰ متر مکعب در روز آب آشامیدنی و ظرفیت کل ۲۸۸۵ مگاوات تولید می کند.

این پروژه از اواسط سال ۲۰۱۰ به صورت مرحله ای اجرا شده است. کارخانه آب شیرین کن در سال ۲۰۱۲ توسط شرکت ایتالیایی Fisia Italimpianti در هشت واحد ساخته شد. از تکنولوژی تقطیر چند مرحله ای فلش (MSF) استفاده می شود که ظرفیت هر کدام ۸۰۰۰۰ متر مکعب در روز است.

هزینه کل ساخت و توسعه M-Station ، مجهز به جدیدترین دستگاه های هوشمند و سیستم های پیچیده فن آوری پیشرفته ، ۱۱.۵ میلیارد درهم (۳.۱ میلیارد دلار آمریکا) است.

بعلاوه ، دو دیگ بخار کمکی دوگانه سوز ۳۹۰ تن در ساعت و ۱۶ مخزن ذخیره سوخت مازوت ، هر کدام با ظرفیت ۲۰۰۰۰ متر مکعب ، با ذخیره سازی کل روغن سوخت ۳۲۰۰۰۰ متر مکعب.

سورک ، اسرائیل - 624،000 متر مکعب در روز
سورک ، اسرائیل

۷- کارخانه های آب شیرین کن سورک

اگر راس الخیر را هیبرید سنگین وزن جهان قلمداد می کنند ، Sorek را باید یک کارخانه غشایی سنگین وزن جهان با ظرفیت فوق العاده ۶۲۴،۰۰۰ متر مکعب در روز دانست.

این پروژه که در ۱۵ کیلومتری جنوب تل آویو در اسرائیل واقع شده و توسط IDE Technologies ساخته شده و در استفاده از غشاهای اسمز معکوس ۱۶ اینچ دریا بصورت عمودی منحصر به فرد بوده و همچنان در حال گسترش است.

Jubail 3A IWP ، عربستان سعودی - 600،000 متر مکعب در روز
Jubail 3A IWP ، عربستان سعودی

۸- Jubail 3A IWP

با ارزش سرمایه گذاری ۶۵۰ میلیون دلار ، کارخانه آب مستقل Jubail 3A (IWP)  600000 متر مکعب در روز آب آشامیدنی تولید می کند.

پروژه آب شیرین کنی به روش اسمز معکوس آب دریا برای بهره برداری تجاری در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۲ تنظیم شده است.

تحت شرایط مشارکت ، کنسرسیوم تحت هدایت ACWA Power نیروگاه آب شیرین کن و همچنین ذخیره سازی آب آشامیدنی و تاسیسات ویژه برق را طراحی ، ساخت ، راه اندازی ، بهره برداری و نگهداری خواهد کرد.

سورک 2 ، اسرائیل - 570،000 متر مکعب در روز
سورک ۲ ، اسرائیل

۹- سورک ۲ اسرائیل

در ماه مه سال ۲۰۲۰ ، شرکت های IDE Technologies و Bank Leumi به عنوان برندگان مشارکت عمومی و خصوصی (PPP) ، مناقصه ۲۵ ساله برای ساخت دومین دستگاه آب شیرین کن صنعتی جدید در سورک انتخاب شدند.

پیشنهاد IDE با “قیمت کم سابقه” حدود NIS1.45 متر مکعب (~ ۰.۴۱ دلار در متر مکعب) بود. پیش بینی می شود که این کاهش قیمت موجب صرفه جویی در مصرف آب در حدود ۳،۳ میلیارد NIS (1.02 میلیارد دلار آمریکا) در طول دوره فعالیت تأسیسات شود.

مشابه سورک ۱ ، کارخانه دوم نیز از غشاهای RO برای تولید ۵۸۰،۰۰۰ متر مکعب آب در روز استفاده می کند.

بودجه این پروژه توسط کنسرسیومی از نهادها ، از جمله بانک Leumi و بانک KFW آلمان و همچنین بانک سرمایه گذاری اروپا (EIB) تأمین می شود که اعتبار ۱۵۰ میلیون یورویی برای این پروژه را تأمین خواهد کرد.

فجیره 2 ، امارات متحده عربی - 591،000 متر مکعب در روز
فجیره ۲ ، امارات متحده عربی

۱۰- کارخانه آب شیرین کن فجیره ۲

کارخانه هیبریدی دوم برای پیوستن به لیست آماده است اما این بار در امارات متحده عربی ، فجیره ۲ با ۵۹۱،۰۰۰ متر مکعب در روز خودنمایی می کند.

این کارخانه شامل چندین جزء است: نیروگاه حرارتی ۴۵۰،۰۰۰ متر مکعب در روز ، تأسیسات اسمز معکوس ۱۳۶،۵۰۰ متر مکعب در روز و نیروگاه ۲۰۰۰ مگاواتی.

این قرارداد به کنسرسیومی متشکل از شرکت Alstom برای نیرو و Sidem (Veolia) برای آب ، تحت نام پروژه مستقل آب و برق Fujairah II اعطا شد. آب و برق ابوظبی (ADWEA) شرکت غیر فعال است.

در این کارخانه محلول ترکیبی MED-RO به شما در تأمین آب و نیاز فصلی کمک می کند. علاوه بر این ، برای محافظت از کارخانه در برابر شکوفه جلبک ها که می تواند در منطقه مشکل ساز شود ، از سیستم شناور سازی هوا (DAF) به عنوان پیش تصفیه استفاده می شود.


آیا کارخانه های آب شیرین کن صنعتی بزرگ می‌توانند بزرگتر شود؟

لئون اوبربوچ ، رئیس پیشین انجمن بین المللی نمک زدایی (IDA) ، در پاسخ به این سوال که آیا ظرفیت بزرگ نمک زدایی در بزرگترین کارخانه های جهان همچنان ادامه خواهد یافت ، گفت:

“من معتقدم نیروگاه های نمک زدایی در مقیاس بزرگ در آینده ، بزرگتر نخواهند شد بلکه پروژه های های بزرگ دیگری مانند پروژه Mega-Ton ژاپن و یک پروژه ۱،۵۰۰،۰۰۰ مترمکعبی در عربستان سعودی در حال برنامه ریزی ساخت است. “

وی افزود:

“در آینده پروژه هایی با این مقیاس در عربستان سعودی ، چین ، هند و حتی در ابوظبی نیز برای مقیاس ۶۰۰۰۰۰ متر مکعب در روز ساخته خواهند شد.

 تمام این تحولات بر اساس پروژه آب مستقل (IWP) یا پروژه آب و برق مستقل (IWPP) انجام می شود اما توسط دولت ها مورد حمایت و تضمین خواهند بود.”

منبع: Aqua Tech Grade

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده اند.پر کردن این فیلد ضروری است *